Mellon Bowl XII on November 01, 2014 Statistics report for All Games
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N G/N Pts PPG
1 Joseph Feffer State College A Championship 11.0 16 53 11 220 3.25 1.45 6.27 715 65.00
2 Paul Birch Indiana A 5th Place 11.0 14 56 11 220 3.25 1.27 6.36 715 65.00
3 Seth Brugler Warren G. Harding 9th Place 11.0 11 52 3 223 3.00 3.67 21.00 670 60.91
4 Jake Deerin Manheim Township A Championship 10.0 14 37 4 200 2.80 3.50 12.75 560 56.00
5 James Harding Hubbard Championship 11.0 19 39 13 220 2.77 1.46 4.46 610 55.45
6 AJ Shellenbarger Indiana B 9th Place 11.0 15 40 9 220 2.64 1.67 6.11 580 52.73
7 Chris Hall Hampton Championship 11.0 8 47 3 220 2.61 2.67 18.33 575 52.27
8 Joe Amadio Keystone Oaks A 13th Place 1.0 0 5 0 20 2.50 0.00 inf 50 50.00
9 Senia Walton South Side A 9th Place 11.0 7 40 6 220 2.16 1.17 7.83 475 43.18
10 Aaron Zuo Manheim Township B 5th Place 11.0 8 39 11 223 2.04 0.73 4.27 455 41.36
11 Donald Daube Keystone Oaks A 13th Place 11.0 4 40 2 220 2.05 2.00 22.00 450 40.91
12 Mahima Kumara State College A Championship 11.0 12 24 1 220 1.89 12.00 36.00 415 37.73
13 Josh Geselowitz State College B 5th Place 10.5 6 31 2 210 1.86 3.00 18.50 390 37.14
14 Nick Aducci Hubbard Championship 11.0 11 26 4 220 1.84 2.75 9.25 405 36.82
15 Ahan Patel Manheim Township A Championship 10.0 11 26 12 200 1.82 0.92 3.08 365 36.50
16 Lars de Lorenzi State College A Championship 11.0 8 26 0 220 1.73 inf inf 380 34.55
17 Sol Labruna Chartiers Valley A 13th Place 11.0 3 32 9 220 1.45 0.33 3.89 320 29.09
18 Nathan Johnson Manheim Township C 5th Place 10.5 3 30 9 210 1.43 0.33 3.67 300 28.57
19 Connor Harding Hubbard Championship 11.0 13 15 7 220 1.41 1.86 4.00 310 28.18
20 Lear Du State College B 5th Place 10.0 3 23 1 200 1.35 3.00 26.00 270 27.00
21 Chris Geraud Hampton Championship 11.0 4 27 7 220 1.34 0.57 4.43 295 26.82
22 Catherine Campbell State College B 5th Place 11.0 4 23 2 220 1.27 2.00 13.50 280 25.45
23 Aleks Crittenden Manheim Township C 5th Place 6.0 4 8 0 120 1.17 inf inf 140 23.33
24 Dan Nguyen Manheim Township D 13th Place 9.0 1 22 5 180 1.17 0.20 4.60 210 23.33
25 Nikko Ong Manheim Township B 5th Place 11.0 3 23 5 223 1.12 0.60 5.20 250 22.73
26 Gopal Jayakar State College B 5th Place 9.5 5 15 3 190 1.11 1.67 6.67 210 22.11
27 Jon Sadenwasser South Side A 9th Place 10.0 7 16 10 200 1.07 0.70 2.30 215 21.50
28 Jonathan Ong Manheim Township C 5th Place 9.0 7 10 3 180 1.06 2.33 5.67 190 21.11
29 Christian Santos Indiana C 9th Place 11.0 2 22 6 220 1.00 0.33 4.00 220 20.00
30 Neil Leisenring Manheim Township C 5th Place 11.0 4 19 7 220 0.98 0.57 3.29 215 19.55
31 Garret Anderson Manheim Township D 13th Place 10.0 0 20 1 200 0.97 0.00 20.00 195 19.50
32 Dan Morrow South Side B 13th Place 11.0 1 21 3 223 0.94 0.33 7.33 210 19.09
33 Anja Kalaba Manheim Township A Championship 10.0 5 12 2 200 0.93 2.50 8.50 185 18.50
34 Kellen Short Indiana C 9th Place 9.0 2 14 1 180 0.92 2.00 16.00 165 18.33
35 Bryce Katch Manheim Township D 13th Place 9.0 2 14 1 180 0.92 2.00 16.00 165 18.33
36 Piotr Crittenden Manheim Township A Championship 10.0 9 7 5 200 0.90 1.80 3.20 180 18.00
37 Stephanie Widzowski Indiana A 5th Place 10.0 2 16 2 200 0.90 1.00 9.00 180 18.00
38 Kate Bradshaw Indiana B 9th Place 9.0 2 13 0 180 0.89 inf inf 160 17.78
39 James Woolson Manheim Township D 13th Place 9.0 0 17 2 180 0.89 0.00 8.50 160 17.78
40 Carlee Benhart Indiana C 9th Place 11.0 6 14 7 220 0.89 0.86 2.86 195 17.73
41 Badi Zhou Indiana A 5th Place 6.0 1 9 0 120 0.88 inf inf 105 17.50
42 Garrett Cilli South Side B 13th Place 11.0 3 16 3 223 0.85 1.00 6.33 190 17.27
43 Shayar Bhattacharjee Manheim Township B 5th Place 11.0 1 18 1 223 0.85 1.00 19.00 190 17.27
44 Michael Buffa Manheim Township C 5th Place 7.5 2 10 1 150 0.83 2.00 12.00 125 16.67
45 Jarod Cheslar Keystone Oaks A 13th Place 11.0 4 12 0 220 0.82 inf inf 180 16.36
46 Jennifer Waters Chartiers Valley B 17th Place 8.0 2 10 0 160 0.81 inf inf 130 16.25
47 Dylan Burke Keystone Oaks B 17th Place 9.0 0 14 0 180 0.78 0.00 inf 140 15.56
48 Eric Zhuang Manheim Township B 5th Place 11.0 6 13 10 223 0.76 0.60 1.90 170 15.45
49 Cole Rosenberger Indiana B 9th Place 7.5 2 9 1 150 0.77 2.00 11.00 115 15.33
50 Eric Kisner Saegertown 17th Place 8.0 2 10 2 162 0.74 1.00 6.00 120 15.00
51 Luke Radzanowski Chartiers Valley B 17th Place 9.0 0 13 0 180 0.72 0.00 inf 130 14.44
52 Sooraj Sharma Indiana C 9th Place 11.0 3 13 4 220 0.70 0.75 4.00 155 14.09
53 Tara Douglass Keystone Oaks A 13th Place 11.0 1 16 5 220 0.68 0.20 3.40 150 13.64
54 Noah Lepota Warren G. Harding 9th Place 11.0 0 16 2 223 0.67 0.00 8.00 150 13.64
55 Tyler Chiccarello South Side A 9th Place 3.0 0 4 0 60 0.67 0.00 inf 40 13.33
56 Brennan Burke Saegertown 17th Place 6.0 1 7 2 123 0.61 0.50 4.00 75 12.50
57 Jared McClymonds Saegertown 17th Place 9.5 4 7 4 192 0.57 1.00 2.75 110 11.58
58 Jared Shaffer Saegertown 17th Place 3.5 0 5 2 72 0.56 0.00 2.50 40 11.43
59 Mia Cavener State College A Championship 11.0 4 7 3 220 0.52 1.33 3.67 115 10.45
60 Payton Smith Indiana A 5th Place 9.5 3 7 4 190 0.50 0.75 2.50 95 10.00
61 Ainsley Berringer South Side A 9th Place 11.0 0 11 1 220 0.48 0.00 11.00 105 9.55
62 Vince Birch Indiana B 9th Place 8.0 1 6 0 160 0.47 inf inf 75 9.38
63 Eddie Sanfrey Warren G. Harding 9th Place 11.0 1 9 2 223 0.43 0.50 5.00 95 8.64
64 Sydney Kightlinger Saegertown 17th Place 10.0 1 9 5 203 0.39 0.20 2.00 80 8.00
65 Maryah Agurs Keystone Oaks B 17th Place 9.5 0 8 1 190 0.39 0.00 8.00 75 7.89
66 Josephine Novotny Saegertown 17th Place 7.0 0 6 1 142 0.39 0.00 6.00 55 7.86
67 Jonathan Feigert Hubbard Championship 11.0 3 5 2 220 0.39 1.50 4.00 85 7.73
68 Lexi Meade Warren G. Harding 9th Place 11.0 2 7 4 223 0.36 0.50 2.25 80 7.27
69 Noah Trainor Chartiers Valley A 13th Place 11.0 0 8 0 220 0.36 0.00 inf 80 7.27
70 Emma Doupe Manheim Township D 13th Place 7.0 1 4 1 140 0.36 1.00 5.00 50 7.14
71 Ignatius Liu State College B 5th Place 3.0 0 2 0 60 0.33 0.00 inf 20 6.67
72 Matt Price Chartiers Valley B 17th Place 10.0 1 5 0 200 0.33 inf inf 65 6.50
73 Ruvini Navaratna Indiana B 9th Place 8.5 0 6 1 170 0.32 0.00 6.00 55 6.47
74 Michelle Chartiers Valley B 17th Place 5.0 0 3 0 100 0.30 0.00 inf 30 6.00
75 Melissa Bronder Keystone Oaks B 17th Place 9.0 0 5 0 180 0.28 0.00 inf 50 5.56
76 Ryan Govi Hampton Championship 11.0 0 6 0 220 0.27 0.00 inf 60 5.45
77 Daniel Winstead Indiana A 5th Place 7.5 0 4 0 150 0.27 0.00 inf 40 5.33
78 Jennifer Han Indiana C 9th Place 2.0 0 1 0 40 0.25 0.00 inf 10 5.00
79 Ashley Chiccarello South Side B 13th Place 9.0 1 3 1 183 0.22 1.00 4.00 40 4.44
80 Kira Furlong Keystone Oaks B 17th Place 8.0 0 3 0 160 0.19 0.00 inf 30 3.75
81 Lauren Mullarkey-Williams Hampton Championship 11.0 0 4 0 220 0.18 0.00 inf 40 3.64
82 Xavier Zomnir South Side A 9th Place 9.0 1 4 5 180 0.17 0.20 1.00 30 3.33
83 Landon Allison South Side B 13th Place 11.0 1 2 1 223 0.13 1.00 3.00 30 2.73
84 Anne Radzanowski Chartiers Valley A 13th Place 11.0 0 3 0 220 0.14 0.00 inf 30 2.73
85 Robbie Wanker Chartiers Valley B 17th Place 8.0 1 1 1 160 0.12 1.00 2.00 20 2.50
86 Dylan Chartiers Valley B 17th Place 4.0 0 1 0 80 0.12 0.00 inf 10 2.50
87 Sarah Reilly Keystone Oaks B 17th Place 8.5 0 2 1 170 0.09 0.00 2.00 15 1.76
88 Keyara Andrews Westinghouse Academy 17th Place 10.0 0 2 1 200 0.07 0.00 2.00 15 1.50
89 Shauntel Segars Westinghouse Academy 17th Place 10.0 0 1 0 200 0.05 0.00 inf 10 1.00
90 Lena Showers Westinghouse Academy 17th Place 10.0 0 1 0 200 0.05 0.00 inf 10 1.00
91 Mya Alford Westinghouse Academy 17th Place 10.0 0 1 0 200 0.05 0.00 inf 10 1.00
92 Vivi Besteman Keystone Oaks A 13th Place 10.0 0 1 1 200 0.03 0.00 1.00 5 0.50
93 Allie Ferri Chartiers Valley A 13th Place 11.0 0 1 1 220 0.02 0.00 1.00 5 0.45