Downingtown High School East Invitational on January 05, 2019 Statistics report for Experienced Combined
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Stat Key

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N G/N Pts PPG
1 Matthew Siff Georgetown Day School Championship A 11.0 43 41 25 220 4.23 1.72 3.36 930 84.55
2 Justin Ward BASIS McLean Championship B 10.0 28 46 11 200 4.12 2.55 6.73 825 82.50
3 Connor Mayers Penn Manor Championship A 11.0 27 60 22 220 4.07 1.23 3.95 895 81.36
4 Miriam Roeder Downingtown West Consolation 2 10.0 11 58 5 200 3.60 2.20 13.80 720 72.00
5 Sydney Preston Camp Hill A Consolation 2 10.0 16 51 12 200 3.45 1.33 5.58 690 69.00
6 Will Steger Manheim Township A Championship B 7.5 16 30 6 150 3.40 2.67 7.67 510 68.00
7 Anish Gadgil Downingtown STEM Championship A 10.0 21 35 6 200 3.17 3.50 9.33 635 63.50
8 Will Yaeger Hempfield A Championship B 11.0 22 35 11 221 2.83 2.00 5.18 625 56.82
9 Noah Harrigan Great Valley B Championship A 10.0 19 30 7 200 2.75 2.71 7.00 550 55.00
10 John Li Great Valley A Championship B 11.0 26 20 2 221 2.62 13.00 23.00 580 52.73
11 Nate Rybner Manheim Township C Championship B 10.0 19 31 15 200 2.60 1.27 3.33 520 52.00
12 Vijay Anne Henderson A Championship A 10.0 17 30 9 200 2.55 1.89 5.22 510 51.00
13 Rahul Narayan Great Valley D Consolation 2 5.0 4 17 2 100 2.20 2.00 10.50 220 44.00
14 Max Lind PALCS A Consolation 1 10.0 11 34 15 200 2.15 0.73 3.00 430 43.00
15 Aizaaz Faiz Manheim Township B Consolation 1 10.0 11 31 9 200 2.15 1.22 4.67 430 43.00
16 Arnab Sircar Unionville Championship A 10.0 12 29 10 200 2.10 1.20 4.10 420 42.00
17 Prithvi Parthansarathy Great Valley D Consolation 2 5.0 5 13 0 100 2.05 inf inf 205 41.00
18 Baybars Charkas Manheim Township D Consolation 2 9.0 3 34 4 180 2.03 0.75 9.25 365 40.56
19 Sid Chenrayan Henderson A Championship A 10.0 14 18 1 200 1.93 14.00 32.00 385 38.50
20 Jack Quinn Wissahickon A Consolation 2 10.0 6 36 14 200 1.90 0.43 3.00 380 38.00
21 Rishi Raman Great Valley A Championship B 11.0 14 23 6 221 1.86 2.33 6.17 410 37.27
22 Anshu Nunemunthala Great Valley A Championship B 11.0 13 26 9 221 1.86 1.44 4.33 410 37.27
23 Zac Stapler Manheim Township B Consolation 1 10.0 14 20 12 200 1.75 1.17 2.83 350 35.00
24 David Campbell Lakeland Consolation 1 10.0 3 38 16 200 1.73 0.19 2.56 345 34.50
25 Prithvi Parthasarathy Great Valley D Consolation 2 5.0 1 16 2 100 1.65 0.50 8.50 165 33.00
26 Ibraheem Qureshi Unionville Championship A 10.0 6 29 12 200 1.60 0.50 2.92 320 32.00
27 Arthur Delot-Vilain Georgetown Day School Championship A 11.0 15 15 6 220 1.57 2.50 5.00 345 31.36
28 Will Lewis Great Valley C Consolation 1 10.0 8 22 7 200 1.52 1.14 4.29 305 30.50
29 Ryan Zhang Hempfield A Championship B 11.0 10 22 9 221 1.47 1.11 3.56 325 29.55
30 Alan Xu Great Valley C Consolation 1 10.0 6 23 5 200 1.48 1.20 5.80 295 29.50
31 Anish Kodali Great Valley B Championship A 10.0 7 20 4 200 1.43 1.75 6.75 285 28.50
32 Gavin Hearn Wallenpaupack A Consolation 1 10.0 9 19 9 200 1.40 1.00 3.11 280 28.00
33 Abeya Nair Henderson B Consolation 1 10.0 2 27 4 200 1.40 0.50 7.25 280 28.00
34 Carsten Brodbeck Hempfield A Championship B 11.0 14 14 9 221 1.38 1.56 3.11 305 27.73
35 Joshua Spergel Princeton Championship B 10.0 12 13 9 200 1.32 1.33 2.78 265 26.50
36 Scotty Reynolds Manheim Township D Consolation 2 8.0 5 15 5 160 1.25 1.00 4.00 200 25.00
37 Sam Haas Camp Hill B Consolation 2 10.0 4 20 3 200 1.23 1.33 8.00 245 24.50
38 Charlie Caddell Camp Hill B Consolation 2 10.0 1 23 0 200 1.23 inf inf 245 24.50
39 Lily Snyder Manheim Township C Championship B 10.0 6 15 0 200 1.20 inf inf 240 24.00
40 Rahul Narayanan Great Valley D Consolation 2 5.0 1 11 1 100 1.20 1.00 12.00 120 24.00
41 Kevin Phan Manheim Township D Consolation 2 8.0 4 14 2 160 1.19 2.00 9.00 190 23.75
42 Henry Cammerzell Princeton Championship B 10.0 8 18 13 200 1.18 0.62 2.00 235 23.50
43 Sashwat Venkatesh Downingtown STEM Championship A 10.0 5 19 6 200 1.18 0.83 4.00 235 23.50
44 Angela Hussung Wallenpaupack A Consolation 1 10.0 8 13 5 200 1.12 1.60 4.20 225 22.50
45 Sam Whitton Manheim Township D Consolation 2 8.5 4 14 2 170 1.12 2.00 9.00 190 22.35
46 Ryan Kashatus Manheim Township A Championship B 10.0 6 14 2 200 1.10 3.00 10.00 220 22.00
47 Gus Eberlein Camp Hill A Consolation 2 10.0 2 19 2 200 1.05 1.00 10.50 210 21.00
48 Noah Andrews Manheim Township A Championship B 10.0 6 15 7 200 1.02 0.86 3.00 205 20.50
49 Shrey Pandya Great Valley B Championship A 10.0 4 17 5 200 1.02 0.80 4.20 205 20.50
50 James Lewis Lakeland Consolation 1 10.0 3 18 4 200 1.02 0.75 5.25 205 20.50
51 Cyril Hainthaler Manheim Township A Championship B 10.0 7 10 3 200 0.95 2.33 5.67 190 19.00
52 Mithra Sarkari Henderson B Consolation 1 10.0 3 17 6 200 0.93 0.50 3.33 185 18.50
53 Danny Collinson Henderson A Championship A 3.0 3 1 0 60 0.92 inf inf 55 18.33
54 Tyler Yang Great Valley C Consolation 1 10.0 5 12 3 200 0.90 1.67 5.67 180 18.00
55 Nathaniel Rosenberg Georgetown Day School Championship A 11.0 10 8 7 220 0.89 1.43 2.57 195 17.73
56 Robert Wang Unionville Championship A 10.0 6 10 4 200 0.85 1.50 4.00 170 17.00
57 Eric Anderson Manheim Township B Consolation 1 10.0 4 12 3 200 0.82 1.33 5.33 165 16.50
58 Eric Lai Manheim Township B Consolation 1 10.0 6 9 4 200 0.80 1.50 3.75 160 16.00
59 Adam Fernandes Henderson A Championship A 8.0 3 9 2 160 0.78 1.50 6.00 125 15.62
60 Vivek Inumella Henderson B Consolation 1 10.0 2 14 3 200 0.78 0.67 5.33 155 15.50
61 John Yang Princeton Championship B 10.0 4 13 9 200 0.72 0.44 1.89 145 14.50
62 Sam Kaufman BASIS McLean Championship B 10.0 2 13 4 200 0.70 0.50 3.75 140 14.00
63 Bobby Latham Camp Hill A Consolation 2 10.0 2 11 1 200 0.68 2.00 13.00 135 13.50
64 Chad Hoglund Penn Manor Championship A 11.0 3 14 8 220 0.66 0.38 2.12 145 13.18
65 Bella Hughes Downingtown West Consolation 2 9.5 3 8 0 190 0.66 inf inf 125 13.16
66 Vikram Chodapaneedi Henderson A Championship A 6.0 2 6 3 120 0.62 0.67 2.67 75 12.50
67 Nishant Balepur Hempfield A Championship B 11.0 7 6 6 221 0.61 1.17 2.17 135 12.27
68 Deeya Doshi Manheim Township C Championship B 10.0 5 6 3 200 0.60 1.67 3.67 120 12.00
69 Alex Moon Georgetown Day School Championship A 11.0 9 2 5 220 0.59 1.80 2.20 130 11.82
70 Dan Milani Great Valley A Championship B 11.0 5 7 3 221 0.59 1.67 4.00 130 11.82
71 Rithvik Bobbili Great Valley C Consolation 1 10.0 1 10 2 200 0.53 0.50 5.50 105 10.50
72 Sanya Nair Manheim Township C Championship B 10.0 1 9 0 200 0.53 inf inf 105 10.50
73 Alec Bryla Lakeland Consolation 1 10.0 0 11 1 200 0.53 0.00 11.00 105 10.50
74 Shane Mosley Penn Manor Championship A 11.0 5 4 1 220 0.50 5.00 9.00 110 10.00
75 Aaron Wu Princeton Championship B 10.0 3 9 7 200 0.50 0.43 1.71 100 10.00
76 Alejandro Ciuba Wallenpaupack A Consolation 1 10.0 1 11 5 200 0.50 0.20 2.40 100 10.00
77 Anthony Ioppolo Wallenpaupack A Consolation 1 10.0 4 7 7 200 0.47 0.57 1.57 95 9.50
78 Jiaming Zhang BASIS McLean Championship B 10.0 3 5 0 200 0.47 inf inf 95 9.50
79 Josh Gonsalves Great Valley D Consolation 2 10.0 1 8 0 200 0.47 inf inf 95 9.50
80 Cole Hillegas Camp Hill A Consolation 2 10.0 0 9 0 200 0.45 0.00 inf 90 9.00
81 Claire DeVinney Penn Manor Championship A 11.0 5 2 0 220 0.43 inf inf 95 8.64
82 Evan Mustin Wissahickon A Consolation 2 10.0 3 6 4 200 0.42 0.75 2.25 85 8.50
83 Aakash Narayan Great Valley B Championship A 10.0 3 4 0 200 0.42 inf inf 85 8.50
84 Anuja Kumbhardare Henderson B Consolation 1 10.0 1 7 1 200 0.40 1.00 8.00 80 8.00
85 Victoria Le Manheim Township D Consolation 2 6.5 0 5 0 130 0.38 0.00 inf 50 7.69
86 Chet Mittal Great Valley D Consolation 2 10.0 1 6 1 200 0.35 1.00 7.00 70 7.00
87 Colin Leonard PALCS A Consolation 1 9.7 1 6 3 194 0.31 0.33 2.33 60 6.19
88 Jack Edelman BASIS McLean Championship B 10.0 3 3 3 200 0.30 1.00 2.00 60 6.00
89 Claudia Harper Downingtown West Consolation 2 8.0 2 4 5 160 0.28 0.40 1.20 45 5.62
90 Adam Luo Unionville Championship A 10.0 1 5 2 200 0.28 0.50 3.00 55 5.50
91 Emily Seamans Lakeland Consolation 1 10.0 2 1 0 200 0.20 inf inf 40 4.00
92 Arya Davey Downingtown STEM Championship A 5.0 0 2 0 100 0.20 0.00 inf 20 4.00
93 Jude Dimdeio Downingtown West Consolation 2 2.5 0 1 0 50 0.20 0.00 inf 10 4.00
94 Max Klugherz Wissahickon A Consolation 2 10.0 0 3 0 200 0.15 0.00 inf 30 3.00
95 Bergen Huzan Downingtown West Consolation 2 7.0 1 1 2 140 0.11 0.50 1.00 15 2.14
96 Arya Downingtown STEM Championship A 5.0 0 1 0 100 0.10 0.00 inf 10 2.00
97 Mohith Downingtown STEM Championship A 10.0 1 1 2 200 0.07 0.50 1.00 15 1.50
98 Jake Licata Wissahickon A Consolation 2 10.0 0 3 4 200 0.05 0.00 0.75 10 1.00
99 Daniel Guzman Henderson A Championship A 3.0 0 0 0 60 0.00 0.00 0.00 0 0.00
100 Jude Dimedio Downingtown West Consolation 2 1.0 0 0 0 20 0.00 0.00 0.00 0 0.00
101 Regina Roeder Downingtown West Consolation 2 2.0 0 0 0 40 0.00 0.00 0.00 0 0.00
102 Gavin Davis Camp Hill B Consolation 2 10.0 0 0 2 200 -0.05 0.00 0.00 -10 -1.00