ABC XLVIII on February 02, 2019 Statistics report for All Games
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N G/N Pts PPG
1 DJ Banks Henderson A A 10.00 39 49 13 270 3.74 3.00 6.77 1010 101.00
2 Michael Vestey Tippecanoe B 10.00 25 50 11 200 4.10 2.27 6.82 820 82.00
3 Owen Flanagan Merrol Hyde A A 10.00 26 41 10 200 3.75 2.60 6.70 750 75.00
4 George Huang Oak Ridge A 9.00 26 24 14 180 3.11 1.86 3.57 560 62.22
5 Leo Chang Hume Fogg A A 9.00 11 34 3 180 2.72 3.67 15.00 490 54.44
6 Harry Jenkins Henderson A A 10.00 19 13 1 270 1.52 19.00 32.00 410 41.00
7 Evan Rork USN B 10.00 13 22 6 200 1.92 2.17 5.83 385 38.50
8 Dominic Nesbitt BGA B 9.00 7 27 6 180 1.92 1.17 5.67 345 38.33
9 Khusi Umarwadia Southside A B 9.00 5 27 4 180 1.81 1.25 8.00 325 36.11
10 Julianne Latimer Henderson C C 10.00 6 27 2 200 1.75 3.00 16.50 350 35.00
11 Will Doyle Merrol Hyde B C 9.00 0 31 0 180 1.72 0.00 inf 310 34.44
12 Daniel Borza USN B 9.50 3 26 1 190 1.58 3.00 29.00 300 31.58
13 Mack Mcillwain Merrol Hyde B C 9.00 6 21 4 180 1.56 1.50 6.75 280 31.11
14 Haseeba Karim Southside A B 9.00 4 21 2 180 1.44 2.00 12.50 260 28.89
15 Alex Ponce Merrol Hyde A A 7.00 7 11 4 140 1.39 1.75 4.50 195 27.86
16 Rachel Stewart Warren County D 7.00 3 17 5 140 1.36 0.60 4.00 190 27.14
17 Annan Chen Hume Fogg A A 9.00 4 18 4 180 1.22 1.00 5.50 220 24.44
18 Maggie Privotte Henderson B C 9.00 3 16 0 180 1.14 inf inf 205 22.78
19 Otto U Central Magnet C 5.00 1 10 1 135 0.81 1.00 11.00 110 22.00
20 Matt Lewis BGA B 9.00 1 19 2 180 1.08 0.50 10.00 195 21.67
21 Will Houston Merrol Hyde B C 9.00 1 18 0 180 1.08 inf inf 195 21.67
22 Josh Freeman Henderson B C 9.00 2 17 1 180 1.08 2.00 19.00 195 21.67
23 Gabe Parsons Tippecanoe B 8.50 2 18 8 170 1.00 0.25 2.50 170 20.00
24 Yashu Tang Hume Fogg B D 6.00 1 13 5 120 1.00 0.20 2.80 120 20.00
25 Athena L Southside B D 7.50 0 15 0 150 1.00 0.00 inf 150 20.00
26 Ben G USN B 4.00 3 4 1 80 1.00 3.00 7.00 80 20.00
27 Elizabeth Weeley Merrol Hyde A A 6.50 2 11 3 130 0.96 0.67 4.33 125 19.23
28 Jacob Fulcher Henderson C C 10.00 1 21 7 200 0.95 0.14 3.14 190 19.00
29 Robert D Central Magnet C 9.00 2 14 0 250 0.68 inf inf 170 18.89
30 Ellijah Mauk-Olsen Oak Ridge A 9.00 8 6 3 180 0.92 2.67 4.67 165 18.33
31 Batu Odpadrakh Oak Ridge A 9.00 4 11 1 180 0.92 4.00 15.00 165 18.33
32 Megan Biles Warren County D 7.50 2 11 1 150 0.90 2.00 13.00 135 18.00
33 Samuel Dobson Southside B D 7.00 0 14 3 140 0.89 0.00 4.67 125 17.86
34 Karthick Rachakonda Hume Fogg A A 9.00 4 12 4 180 0.89 1.00 4.00 160 17.78
35 Emma Cloud BGA B 9.00 4 11 2 180 0.89 2.00 7.50 160 17.78
36 Sally S Central Magnet C 6.50 1 10 1 165 0.67 1.00 11.00 110 16.92
37 Matthew R Central Magnet C 9.50 3 13 5 260 0.58 0.60 3.20 150 15.79
38 Galen Wei Merrol Hyde B C 9.00 0 14 2 180 0.72 0.00 7.00 130 14.44
39 Luke Payne Henderson B C 9.00 2 12 4 180 0.72 0.50 3.50 130 14.44
40 Ethan Weddle Tippecanoe B 8.50 5 5 1 170 0.71 5.00 10.00 120 14.12
41 Alex Chandler Henderson A A 10.00 7 5 3 270 0.52 2.33 4.00 140 14.00
42 Kyle E Tippecanoe B 1.50 0 2 0 30 0.67 0.00 inf 20 13.33
43 Michael S Central Magnet C 5.00 1 6 2 135 0.48 0.50 3.50 65 13.00
44 Nico Ahues Southside B D 9.00 3 9 4 180 0.64 0.75 3.00 115 12.78
45 Ethan L USN B 4.00 1 4 1 80 0.62 1.00 5.00 50 12.50
46 Eric Montufar-Morales Hume Fogg B D 6.50 4 3 2 130 0.62 2.00 3.50 80 12.31
47 Karl Warda Southside A B 9.00 1 10 1 180 0.61 1.00 11.00 110 12.22
48 Wil Kyle Henderson A A 10.00 4 6 0 270 0.44 inf inf 120 12.00
49 Adam Alvis Merrol Hyde A A 8.00 1 8 1 160 0.56 1.00 9.00 90 11.25
50 Isabel Sullivan Hume Fogg B D 7.50 2 6 2 150 0.53 1.00 4.00 80 10.67
51 Leo Bacheschi Southside B D 7.50 1 6 0 150 0.50 inf inf 75 10.00
52 Elliott Clark USN B 3.00 0 3 0 60 0.50 0.00 inf 30 10.00
53 Ella Koonan Hume Fogg A A 9.00 4 4 2 180 0.50 2.00 4.00 90 10.00
54 Ethan Jilek Merrol Hyde A A 8.50 2 6 2 170 0.47 1.00 4.00 80 9.41
55 Cassie Sharp Tippecanoe B 8.50 1 7 1 170 0.47 1.00 8.00 80 9.41
56 Zachary Keel Warren County D 5.50 0 5 0 110 0.45 0.00 inf 50 9.09
57 Annie Johnson Southside A B 9.00 1 8 3 180 0.44 0.33 3.00 80 8.89
58 Ryan Nantz Henderson C C 10.00 2 6 2 200 0.40 1.00 4.00 80 8.00
59 Andrew Russell Henderson C C 10.00 0 9 2 200 0.40 0.00 4.50 80 8.00
60 Elita Dibin Hume Fogg B D 8.00 0 6 0 160 0.38 0.00 inf 60 7.50
61 Duncan Steples BGA B 9.00 1 8 6 180 0.36 0.17 1.50 65 7.22
62 Eric Johnston Oak Ridge A 9.00 1 6 2 180 0.36 0.50 3.50 65 7.22
63 Emily Wykoff USN B 5.00 1 2 0 100 0.35 inf inf 35 7.00
64 Emmanuela Ekwo Hume Fogg B D 8.00 0 5 1 160 0.28 0.00 5.00 45 5.62
65 Jensen Smith Warren County D 2.00 0 1 0 40 0.25 0.00 inf 10 5.00
66 Jacqueline Becerra Warren County D 5.50 1 2 2 110 0.23 0.50 1.50 25 4.55
67 Rose Simpson Warren County D 4.50 0 2 0 90 0.22 0.00 inf 20 4.44
68 Eva Fuocheo Southside B D 5.00 0 2 0 100 0.20 0.00 inf 20 4.00
69 Mason B Tippecanoe B 3.00 0 1 0 60 0.17 0.00 inf 10 3.33
70 Nolan R Central Magnet C 5.00 1 0 0 135 0.11 inf inf 15 3.00