WKU Hilltopper Invitational VIII on November 18, 2017 Statistics report for Playoffs
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N G/N Pts PPG
1 Jack Lewis Battle Ground Academy Reading 4.0 20 16 8 80 5.25 2.50 4.50 420 105.00
2 Jaiden Taylor Adair County B Short Line 3.0 6 20 2 60 4.67 3.00 13.00 280 93.33
3 Angus Maske Dunbar A Pennsylvania 3.0 2 19 3 60 3.42 0.67 7.00 205 68.33
4 Alex Dennis Grayson County A B & O 3.0 2 19 4 60 3.33 0.50 5.25 200 66.67
5 Cole Privette Henderson B B & O 3.0 2 17 2 60 3.17 1.00 9.50 190 63.33
6 Rajeev Nair Glasgow Reading 3.0 7 8 2 60 2.92 3.50 7.50 175 58.33
7 Jonathan Caldwell Merrol Hyde A Reading 3.0 6 11 5 60 2.92 1.20 3.40 175 58.33
8 Kati Wyant Calloway County B & O 3.0 0 19 7 60 2.58 0.00 2.71 155 51.67
9 DJ Banks Henderson A Reading 4.0 7 12 4 80 2.56 1.75 4.75 205 51.25
10 Mason Reid Glasgow Reading 3.0 6 6 2 60 2.33 3.00 6.00 140 46.67
11 Chris Stuchell Adair County B Short Line 3.0 0 12 0 60 2.00 0.00 inf 120 40.00
12 Ethan Jilek Merrol Hyde B Short Line 3.0 0 12 1 60 1.92 0.00 12.00 115 38.33
13 Henry Blyth Dunbar A Pennsylvania 3.0 3 6 0 60 1.75 inf inf 105 35.00
14 Ben Hancock Adair County A Pennsylvania 3.0 2 7 0 60 1.67 inf inf 100 33.33
15 David Vulakh Dunbar A Pennsylvania 3.0 3 5 0 60 1.58 inf inf 95 31.67
16 Maddie Harmon Adair County A Pennsylvania 3.0 1 8 0 60 1.58 inf inf 95 31.67
17 Eli Gooch Danville Pennsylvania 3.0 3 6 3 60 1.50 1.00 3.00 90 30.00
18 Amal Gondal Dunbar B B & O 3.0 0 10 2 60 1.50 0.00 5.00 90 30.00
19 Harrison Jenkins Henderson A Reading 4.0 5 5 3 80 1.38 1.67 3.33 110 27.50
20 Eli Cooper Daviess County Pennsylvania 3.0 2 6 2 60 1.33 1.00 4.00 80 26.67
21 Will Houston Merrol Hyde B Short Line 3.0 0 8 0 60 1.33 0.00 inf 80 26.67
22 Alec Phelps Daviess County Pennsylvania 3.0 3 5 4 60 1.25 0.75 2.00 75 25.00
23 Ben Link Danville Pennsylvania 3.0 1 6 1 60 1.17 1.00 7.00 70 23.33
24 Margaret Blair Dunbar B B & O 3.0 0 7 0 60 1.17 0.00 inf 70 23.33
25 Riley Lovell Henderson B B & O 3.0 0 7 0 60 1.17 0.00 inf 70 23.33
26 Trevor Smith Adair County A Pennsylvania 3.0 1 7 4 60 1.08 0.25 2.00 65 21.67
27 Ty Cheatham Adair County C Short Line 3.0 0 8 3 60 1.08 0.00 2.67 65 21.67
28 Cameron Clark Battle Ground Academy Reading 4.0 2 7 3 80 1.06 0.67 3.00 85 21.25
29 Cesselly Gibson Grayson County B Short Line 2.5 0 5 0 50 1.00 0.00 inf 50 20.00
30 Zach Beickman Henderson A Reading 4.0 3 4 2 80 0.94 1.50 3.50 75 18.75
31 Adam Alvis Merrol Hyde B Short Line 3.0 1 4 1 60 0.83 1.00 5.00 50 16.67
32 Christian Vincent Daviess County Pennsylvania 3.0 0 6 2 60 0.83 0.00 3.00 50 16.67
33 Hunter Meredith Grayson County A B & O 3.0 0 5 1 60 0.75 0.00 5.00 45 15.00
34 Nathan Shelton Grayson County A B & O 3.0 2 3 4 60 0.67 0.50 1.25 40 13.33
35 Garrison Page Glasgow Reading 3.0 2 2 2 60 0.67 1.00 2.00 40 13.33
36 Keaton Coomer Adair County B Short Line 3.0 0 4 0 60 0.67 0.00 inf 40 13.33
37 Alex Godsey Adair County C Short Line 2.5 0 3 0 50 0.60 0.00 inf 30 12.00
38 Sarah Kiper Grayson County B Short Line 2.5 0 3 0 50 0.60 0.00 inf 30 12.00
39 CJ Bonifer Adair County A Pennsylvania 3.0 1 2 1 60 0.50 1.00 3.00 30 10.00
40 Michael Okuda Calloway County B & O 3.0 0 3 0 60 0.50 0.00 inf 30 10.00
41 Marshall Thompson Calloway County B & O 3.0 0 3 0 60 0.50 0.00 inf 30 10.00
42 Andrew Ellis Daviess County Pennsylvania 3.0 0 3 0 60 0.50 0.00 inf 30 10.00
43 Emma Webb Danville Pennsylvania 3.0 0 3 0 60 0.50 0.00 inf 30 10.00
44 Jonathan Wood Adair County C Short Line 1.0 0 1 0 20 0.50 0.00 inf 10 10.00
45 Owen Flanagan Merrol Hyde A Reading 3.0 1 1 0 60 0.42 inf inf 25 8.33
46 Seth Battad Merrol Hyde A Reading 3.0 0 2 0 60 0.33 0.00 inf 20 6.67
47 Luke Payne Henderson B B & O 3.0 0 2 0 60 0.33 0.00 inf 20 6.67
48 Sofie Farmer Danville Pennsylvania 3.0 0 2 0 60 0.33 0.00 inf 20 6.67
49 Arabella Caldwell Adair County B Short Line 3.0 0 2 0 60 0.33 0.00 inf 20 6.67
50 Elizabeth Rexroat Adair County C Short Line 3.0 0 2 0 60 0.33 0.00 inf 20 6.67
51 Alex Chandler Henderson A Reading 4.0 1 1 0 80 0.31 inf inf 25 6.25
52 Amanda Fulp Grayson County B Short Line 2.5 0 2 1 50 0.30 0.00 2.00 15 6.00
53 Holly Lykins Grayson County B Short Line 2.5 0 1 0 50 0.20 0.00 inf 10 4.00
54 Alex Ponce Merrol Hyde A Reading 3.0 0 1 1 60 0.08 0.00 1.00 5 1.67
55 Hayden Hancock Adair County C Short Line 2.5 0 1 2 50 0.00 0.00 0.50 0 0.00
56 Grace Goff Dunbar A Pennsylvania 3.0 0 1 2 60 0.00 0.00 0.50 0 0.00
57 Julianne Latimer Henderson B B & O 3.0 0 0 0 60 0.00 0.00 0.00 0 0.00
58 Dakota Boaz Grayson County B Short Line 2.0 0 0 0 40 0.00 0.00 0.00 0 0.00
59 Johnny Loughran Grayson County A B & O 3.0 0 0 0 60 0.00 0.00 0.00 0 0.00
60 Kendall Wheeler Calloway County B & O 3.0 0 0 0 60 0.00 0.00 0.00 0 0.00
61 Johan Liwag Merrol Hyde B Short Line 3.0 0 0 1 60 -0.08 0.00 0.00 -5 -1.67