2020 Fair Grove Invitational on March 07, 2020 Statistics report for Complete
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Individual Statistics

Rank Player Year Team Division GP 15 10 TUH PPTUH Pts PPG
1 Dylan Fowler Springfield Central A Third-Place Match 10.0 27 42 200 4.13 825 82.50
2 Braden Booth Fair Grove Third-Place Match 10.0 15 49 200 3.58 715 71.50
3 Chase Sponenberg Springfield Kickapoo A Championship 10.0 22 34 200 3.35 670 67.00
4 Michael Brown Stockton Nathaniel Lyon 9.0 9 43 180 3.14 565 62.78
5 Gage Mitchussen Richland Nathaniel Lyon 9.0 9 40 180 2.97 535 59.44
6 Trey Earls Conway A Samuel Sturgis 9.0 9 38 180 2.86 515 57.22
7 Dalen Munro Weaubleau A Remaining Playoff Teams 9.0 6 42 180 2.83 510 56.67
8 Blaise Fields Clever A Remaining Playoff Teams 9.0 12 28 180 2.56 460 51.11
9 Roman Taylor Springfield Kickapoo A Championship 10.0 13 29 200 2.42 485 48.50
10 Sam Brown Miller Franz Sigel 8.0 2 32 160 2.19 350 43.75
11 Katie Lynch Springfield Kickapoo B Remaining Playoff Teams 9.0 8 27 180 2.17 390 43.33
12 Elena Bai Rolla Championship 10.0 10 28 200 2.15 430 43.00
13 Collin Robertson Springfield Kickapoo C Earl Van Dorn 9.0 4 32 180 2.11 380 42.22
14 Finn Meggitt Rolla Championship 10.0 13 22 200 2.08 415 41.50
15 Jonah Blake Springfield Central A Third-Place Match 10.0 15 19 200 2.08 415 41.50
16 Christian Allen Fair Grove Third-Place Match 10.0 9 27 200 2.02 405 40.50
17 Jake Tillman Strafford A Nathaniel Lyon 9.0 3 31 180 1.97 355 39.44
18 Austin Woodring Strafford A Nathaniel Lyon 9.0 3 31 180 1.97 355 39.44
19 Mike Owsley Springfield Kickapoo B Remaining Playoff Teams 9.0 8 23 180 1.94 350 38.89
20 Kellen Hendrix Forsyth Samuel Sturgis 9.0 6 25 180 1.89 340 37.78
21 Tommy Ahl Rolla Championship 9.0 9 20 180 1.86 335 37.22
22 Ryan McFail Clever B Stand Watie 9.0 1 31 180 1.81 325 36.11
23 Brian Bettencourt Springfield Glendale White Stand Watie 9.0 3 28 180 1.81 325 36.11
24 Landon Inmon Springfield Glendale Blue Earl Van Dorn 9.0 7 22 180 1.81 325 36.11
25 Robson DaSilva Springfield Kickapoo A Championship 10.0 13 16 200 1.77 355 35.50
26 Emma Hesemann Forsyth Samuel Sturgis 8.5 7 19 170 1.74 295 34.71
27 Ryan Bumgarner Sparta Earl Van Dorn 9.0 4 25 180 1.72 310 34.44
28 Ryan Melvin Weaubleau A Remaining Playoff Teams 9.0 2 28 180 1.72 310 34.44
29 Ben Pointer Gainesville A Remaining Playoff Teams 9.0 2 27 180 1.67 300 33.33
30 Angela Yang Rolla Championship 9.0 10 14 180 1.61 290 32.22
31 Sam Fulbright Springfield Glendale Blue Earl Van Dorn 9.0 2 26 180 1.61 290 32.22
32 Zane Wigton Sparta Earl Van Dorn 9.0 3 24 180 1.58 285 31.67
33 James Kelleher Strafford B Nathaniel Lyon 5.5 3 12 110 1.50 165 30.00
34 Dani Harris Springfield Central B Stand Watie 9.0 1 25 180 1.47 265 29.44
35 Katy Carter Strafford B Nathaniel Lyon 9.0 4 20 180 1.44 260 28.89
36 Hayden Towne Lakeland Earl Van Dorn 9.0 2 22 180 1.39 250 27.78
37 Ellie Inmon Springfield Central B Stand Watie 7.0 3 14 140 1.32 185 26.43
38 Gabe Langston Springfield Kickapoo C Earl Van Dorn 9.0 4 17 180 1.28 230 25.56
39 Abigail Milligan Gainesville A Remaining Playoff Teams 9.0 3 18 180 1.25 225 25.00
40 Dean Clabough Lockwood (Unable To Continue) 4.5 2 8 90 1.22 110 24.44
41 Dave Owsley Springfield Kickapoo B Remaining Playoff Teams 6.0 5 7 120 1.21 145 24.17
42 Matti Maretoli Springfield Glendale Red Samuel Sturgis 9.0 0 21 180 1.17 210 23.33
43 Wyatt Alms Gainesville B Franz Sigel 8.0 0 18 160 1.13 180 22.50
44 Ian McGaughey Clever A Remaining Playoff Teams 9.0 2 17 180 1.11 200 22.22
45 Jack Goans Strafford B Nathaniel Lyon 7.0 1 14 140 1.11 155 22.14
46 Anastasia Goodson Gainesville A Remaining Playoff Teams 9.0 5 12 180 1.08 195 21.67
47 Garrett Cobb Strafford A Nathaniel Lyon 9.0 5 12 180 1.08 195 21.67
48 Madilyn Barker Fair Grove Third-Place Match 10.0 5 14 200 1.07 215 21.50
49 Lane West Bakersfield Samuel Sturgis 9.0 2 16 180 1.06 190 21.11
50 Mia McRanie Springfield Glendale Red Samuel Sturgis 9.0 2 16 180 1.06 190 21.11
51 Joseph Coryell Conway A Samuel Sturgis 9.0 4 12 180 1.00 180 20.00
52 Trace Clabough Lockwood (Unable To Continue) 5.0 0 10 100 1.00 100 20.00
53 Elijah Woodman Springfield Glendale Blue Earl Van Dorn 9.0 1 16 180 0.97 175 19.44
54 Cole Shoudis Clever B Stand Watie 9.0 2 14 180 0.94 170 18.89
55 Windol McNutt Lakeland Earl Van Dorn 9.0 1 15 180 0.92 165 18.33
56 Sienna Raysik Lakeland Earl Van Dorn 9.0 6 7 180 0.89 160 17.78
57 Jackson Daniels Stockton Nathaniel Lyon 9.0 2 13 180 0.89 160 17.78
58 John Park Springfield Central B Stand Watie 7.0 3 8 140 0.89 125 17.86
59 Liz Cardoza Springfield Central A Third-Place Match 10.0 7 7 200 0.88 175 17.50
60 Kim Tieu Springfield Kickapoo B Remaining Playoff Teams 7.5 2 10 150 0.87 130 17.33
61 CJ Wears Springfield Kickapoo A Championship 10.0 4 11 200 0.85 170 17.00
62 Tyler Sapp Lakeland Earl Van Dorn 9.0 2 12 180 0.83 150 16.67
63 Kaytee Hawkins Conway B Stand Watie 9.0 1 12 180 0.75 135 15.00
64 Gianna Reding Forsyth Samuel Sturgis 6.5 1 8 130 0.73 95 14.62
65 Claire Broemmer Strafford A Nathaniel Lyon 5.5 0 8 110 0.73 80 14.55
66 Tucker Berry Lockwood (Unable To Continue) 5.0 2 4 100 0.70 70 14.00
67 Jude Kramer Richland Nathaniel Lyon 9.0 3 8 180 0.69 125 13.89
68 Blais Vaughan Springfield Central B Stand Watie 4.0 1 4 80 0.69 55 13.75
69 Cooper Bridges Bakersfield Samuel Sturgis 9.0 2 9 180 0.67 120 13.33
70 Phoebe Shoudis Clever A Remaining Playoff Teams 9.0 4 6 180 0.67 120 13.33
71 Auston Henson Sparta Earl Van Dorn 9.0 3 7 180 0.64 115 12.78
72 Aubrey Turingan Gainesville B Franz Sigel 8.0 2 7 160 0.63 100 12.50
73 Kobe Hendrix Forsyth Samuel Sturgis 5.7 0 7 113 0.62 70 12.39
74 Nate Brigman Fair Grove Third-Place Match 2.5 2 0 50 0.60 30 12.00
75 Drew Lewis Clever A Remaining Playoff Teams 9.0 1 8 180 0.53 95 10.56
76 Nathaniel Rice Conway A Samuel Sturgis 9.0 2 6 180 0.50 90 10.00
77 Abry Alvarado Strafford B Nathaniel Lyon 9.0 0 9 180 0.50 90 10.00
78 Rosa Cisneros Weaubleau B Franz Sigel 8.0 0 8 160 0.50 80 10.00
79 Ransom Killion Bakersfield Samuel Sturgis 9.0 1 7 180 0.47 85 9.44
80 Carter Reed Springfield Central A Third-Place Match 6.0 1 4 120 0.46 55 9.17
81 Nate Wells Springfield Kickapoo C Earl Van Dorn 9.0 0 8 180 0.44 80 8.89
82 Liam Pheonix Springfield Kickapoo C Earl Van Dorn 9.0 4 2 180 0.44 80 8.89
83 Grant Squires Fair Grove Third-Place Match 3.5 2 0 70 0.43 30 8.57
84 Daniel Miller Gainesville A Remaining Playoff Teams 9.0 1 6 180 0.42 75 8.33
85 Katie Schnelle Lockwood (Unable To Continue) 5.0 0 4 100 0.40 40 8.00
86 Vivian Sherrer Richland Nathaniel Lyon 9.0 0 7 180 0.39 70 7.78
87 Hayden Saathoff Stockton Nathaniel Lyon 9.0 2 4 180 0.39 70 7.78
88 Olivia Milligan Gainesville B Franz Sigel 8.0 0 6 160 0.38 60 7.50
89 Griffin Merillat Fair Grove Third-Place Match 4.0 0 3 80 0.38 30 7.50
90 Anevay Martz Springfield Central B Stand Watie 9.0 1 5 180 0.36 65 7.22
91 Mac Beckler Conway A Samuel Sturgis 1.5 0 1 30 0.33 10 6.67
92 Hannah Roller Sparta Earl Van Dorn 9.0 1 4 180 0.31 55 6.11
93 Kaitlyn Kerkhoff Conway B Stand Watie 9.0 0 5 180 0.28 50 5.56
94 Max Lane Springfield Glendale Red Samuel Sturgis 9.0 0 4 180 0.22 40 4.44
95 Kyle Bohon Forsyth Samuel Sturgis 2.4 0 1 47 0.21 10 4.26
96 Kanyon Rich Springfield Glendale White Stand Watie 9.0 1 2 180 0.19 35 3.89
97 Miranda Flagg Weaubleau B Franz Sigel 8.0 0 3 160 0.19 30 3.75
98 Hannah Dugger Conway B Stand Watie 9.0 0 3 180 0.17 30 3.33
99 Branden Heaton Springfield Kickapoo B Remaining Playoff Teams 4.5 1 0 90 0.17 15 3.33
100 Caitlyn Burks Miller Franz Sigel 7.0 0 2 140 0.14 20 2.86
101 Noah Dyer Miller Franz Sigel 5.5 1 0 110 0.14 15 2.73
102 Madison Delmont Weaubleau B Franz Sigel 8.0 0 2 160 0.13 20 2.50
103 Elyse Lambeth Weaubleau B Franz Sigel 8.0 0 2 160 0.13 20 2.50
104 Nolan Scotidis Springfield Central A Third-Place Match 4.0 0 1 80 0.13 10 2.50
105 Mathew West Richland Nathaniel Lyon 9.0 0 2 180 0.11 20 2.22
106 Autumn Farel Bakersfield Samuel Sturgis 4.5 0 1 90 0.11 10 2.22
107 Elijah Daniels Stockton Nathaniel Lyon 4.5 0 1 90 0.11 10 2.22
108 Ali Deckard Clever B Stand Watie 9.0 0 1 180 0.06 10 1.11
109 Sidney Ward Conway B Stand Watie 9.0 0 0 180 0.00 0 0.00
110 Beam Saengsudrat Weaubleau A Remaining Playoff Teams 9.0 0 0 180 0.00 0 0.00
111 Ethan Sein Conway A Samuel Sturgis 7.5 0 0 150 0.00 0 0.00
112 Mikayla Dyer Miller Franz Sigel 7.5 0 0 150 0.00 0 0.00
113 Gage Robertson Strafford B Nathaniel Lyon 5.5 0 0 110 0.00 0 0.00
114 Jasmine Hall Bakersfield Samuel Sturgis 4.5 0 0 90 0.00 0 0.00
115 Calix Dalton Stockton Nathaniel Lyon 4.5 0 0 90 0.00 0 0.00
116 Priscilla Tomlinson Forsyth Samuel Sturgis 4.0 0 0 80 0.00 0 0.00
117 Savannah Dyer Miller Franz Sigel 4.0 0 0 80 0.00 0 0.00
118 Haiden Queen Lockwood (Unable To Continue) 2.5 0 0 50 0.00 0 0.00
119 Kellyn Holman Lockwood (Unable To Continue) 2.0 0 0 40 0.00 0 0.00
120 Samantha Maddux Rolla Championship 2.0 0 0 40 0.00 0 0.00
121 Clay Smith Strafford A Nathaniel Lyon 0.5 0 0 10 0.00 0 0.00
Made with YellowFruit 🍌