Geneva Invitational Tournament on February 08, 2020 Statistics report for PRELIMINARY ROUNDS
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Stat Key

2020 GENEVA INVITATIONAL Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N G/N Pts PPG
1 David Campbell Lakeland GROUP B 5.0 6 40 6 40 11.50 1.00 7.67 460 92.00
2 Ben Langtry Moravia A GROUP C 5.0 10 34 7 40 11.38 1.43 6.29 455 91.00
3 Quinn Hogan Geneva A GROUP A 5.0 10 29 3 20 21.25 3.33 13.00 425 85.00
4 Paul Kolenda Bishop Ludden A GROUP B 5.0 14 24 8 40 10.25 1.75 4.75 410 82.00
5 Alice Lee-Kleinberg Ithaca C GROUP C 5.0 11 24 1 40 10.00 11.00 35.00 400 80.00
6 Corwin Freedman Saratoga Springs GROUP D 5.0 6 31 1 40 9.88 6.00 37.00 395 79.00
7 Raymond Wang Ithaca A GROUP A 5.0 18 13 3 40 9.62 6.00 10.33 385 77.00
8 Henry Stringer Fairport GROUP D 5.0 6 26 6 40 8.00 1.00 5.33 320 64.00
9 Demetrios Skordas Troy B GROUP D 5.0 4 24 0 40 7.50 inf inf 300 60.00
10 Connor Quimby Fairport GROUP D 5.0 11 17 9 40 7.25 1.22 3.11 290 58.00
11 Xavier Schlemmer Troy A GROUP C 5.0 4 23 7 40 6.38 0.57 3.86 255 51.00
12 Kaelan Imani Ithaca A GROUP A 5.0 13 5 2 40 5.88 6.50 9.00 235 47.00
13 Eli McKenzie Ithaca B GROUP D 5.0 4 19 6 20 11.00 0.67 3.83 220 44.00
14 Ray Hovis Cooperstown A GROUP A 5.0 4 17 2 40 5.50 2.00 10.50 220 44.00
15 Louisa Miller-Out Ithaca C GROUP C 5.0 3 19 3 40 5.50 1.00 7.33 220 44.00
16 John Read Moravia C GROUP B 4.0 3 15 4 20 8.75 0.75 4.50 175 43.75
17 Sammy Deol Ithaca D GROUP B 5.0 2 21 5 40 5.38 0.40 4.60 215 43.00
18 Kemal Pulungan Troy A GROUP C 5.0 6 15 6 40 5.25 1.00 3.50 210 42.00
19 Gryffin Hardick Bishop Ludden A GROUP B 5.0 9 8 4 40 4.88 2.25 4.25 195 39.00
20 Aidan Uckun Ithaca A GROUP A 5.0 7 8 2 40 4.38 3.50 7.50 175 35.00
21 Matt Brunger Bishop Ludden B GROUP C 3.5 4 7 3 40 2.88 1.33 3.67 115 32.86
22 Tom Vinansky Lakeland GROUP B 2.0 1 5 0 20 3.25 inf inf 65 32.50
23 Julian Bushlow Ithaca B GROUP D 5.0 4 10 0 20 8.00 inf inf 160 32.00
24 Theodore Ignatovsky Cooperstown A GROUP A 5.0 3 12 3 40 3.75 1.00 5.00 150 30.00
25 Kristen Iklé Geneva A GROUP A 5.0 3 11 1 20 7.50 3.00 14.00 150 30.00
26 Brian B Bishop Ludden C GROUP A 1.0 0 3 0 0 0.00 0.00 inf 30 30.00
27 Nick Marnell Moravia B GROUP D 2.0 1 4 0 0 0.00 inf inf 55 27.50
28 Raia Gutman Ithaca C GROUP C 5.0 4 7 0 40 3.25 inf inf 130 26.00
29 George O'Malley Bishop Ludden B GROUP C 5.0 3 11 5 40 3.25 0.60 2.80 130 26.00
30 Owen Mimno Ithaca B GROUP D 5.0 1 11 0 20 6.25 inf inf 125 25.00
31 Elias Barnes Laurens Central GROUP B 5.0 2 9 0 20 6.00 inf inf 120 24.00
32 Nathan Heaver Cooperstown B GROUP D 4.0 1 8 0 20 4.75 inf inf 95 23.75
33 Rohit Lal Ithaca A GROUP A 5.0 4 7 3 40 2.88 1.33 3.67 115 23.00
34 Nathaniel Savoie Cooperstown A GROUP A 5.0 2 10 3 40 2.88 0.67 4.00 115 23.00
35 Luke Brach Adirondack Central GROUP A 5.0 1 12 4 40 2.88 0.25 3.25 115 23.00
36 Liam Crawley Geneva B GROUP C 5.0 1 12 5 40 2.75 0.20 2.60 110 22.00
37 Dylan Walawender Union Springs A GROUP B 5.0 0 13 5 40 2.62 0.00 2.60 105 21.00
38 Brian Nardone Geneva A GROUP A 5.0 3 6 1 20 5.00 3.00 9.00 100 20.00
39 Michael Cabal Union Springs A GROUP B 5.0 2 8 2 40 2.50 1.00 5.00 100 20.00
40 Wendy Zimmerman Saratoga Springs GROUP D 5.0 1 9 1 40 2.50 1.00 10.00 100 20.00
41 Jay Jia Ithaca D GROUP B 5.0 2 8 3 40 2.38 0.67 3.33 95 19.00
42 Wyatt Patterson Union Springs B GROUP A 5.0 1 10 4 40 2.38 0.25 2.75 95 19.00
43 Will Anderson Bishop Ludden B GROUP C 4.5 2 6 2 40 2.00 1.00 4.00 80 17.78
44 Dom Chatas Bishop Ludden A GROUP B 5.0 4 4 3 40 2.12 1.33 2.67 85 17.00
45 Kai Imani Ithaca B GROUP D 5.0 1 7 0 20 4.25 inf inf 85 17.00
46 Ryan Brady Bishop Ludden C GROUP A 4.0 1 5 0 20 3.25 inf inf 65 16.25
47 Maeve Smith Union Springs A GROUP B 5.0 0 8 0 40 2.00 0.00 inf 80 16.00
48 Evan Miner Union Springs C GROUP C 5.0 1 7 2 40 1.88 0.50 4.00 75 15.00
49 Alez Borca-Tasciuc Troy A GROUP C 4.5 2 6 5 30 2.17 0.40 1.60 65 14.44
50 Neel Raj Fairport GROUP D 5.0 3 3 1 40 1.75 3.00 6.00 70 14.00
51 William J Cooperstown B GROUP D 5.0 2 6 4 20 3.50 0.50 2.00 70 14.00
52 Paul Owens Bishop Ludden C GROUP A 5.0 3 2 1 20 3.00 3.00 5.00 60 12.00
53 Sam McPhilmy Adirondack Central GROUP A 5.0 1 5 1 40 1.50 1.00 6.00 60 12.00
54 Emerson Grier Lakeland GROUP B 4.0 0 5 1 40 1.12 0.00 5.00 45 11.25
55 Maddie Walters Union Springs B GROUP A 5.0 2 4 3 40 1.38 0.67 2.00 55 11.00
56 Kaleb Sonnenberg Laurens Central GROUP B 5.0 1 8 8 20 2.75 0.12 1.12 55 11.00
57 Alyssa Brown Moravia B GROUP D 5.0 1 6 4 0 0.00 0.25 1.75 55 11.00
58 Braeden Pridgeon Adirondack Central GROUP A 5.0 1 6 4 40 1.38 0.25 1.75 55 11.00
59 Nathan Irving Union Springs A GROUP B 5.0 0 7 3 40 1.38 0.00 2.33 55 11.00
60 Zach Kennison Adirondack Central GROUP A 5.0 0 6 1 40 1.38 0.00 6.00 55 11.00
61 Lucas K Geneva A GROUP A 5.0 2 2 0 20 2.50 inf inf 50 10.00
62 Peter Smith Bishop Ludden B GROUP C 3.0 1 2 1 20 1.50 1.00 3.00 30 10.00
63 Laura G Union Springs C GROUP C 1.0 0 1 0 0 0.00 0.00 inf 10 10.00
64 Rufus Nguyen-McDowell Troy A GROUP C 5.0 0 5 1 40 1.12 0.00 5.00 45 9.00
65 Gavin McKeon Moravia A GROUP C 5.0 1 4 3 40 1.00 0.33 1.67 40 8.00
66 Sarah McKay Union Springs B GROUP A 5.0 0 4 0 40 1.00 0.00 inf 40 8.00
67 Hannah Anderson Moravia B GROUP D 5.0 0 4 0 0 0.00 0.00 inf 40 8.00
68 Isabella Brown Lakeland GROUP B 5.0 0 4 0 40 1.00 0.00 inf 40 8.00
69 Nate Finn Moravia B GROUP D 4.0 0 3 0 0 0.00 0.00 inf 30 7.50
70 Aidan Craner Bishop Ludden A GROUP B 5.0 1 3 2 40 0.88 0.50 2.00 35 7.00
71 Sarah Lutkins Union Springs C GROUP C 5.0 1 2 0 40 0.88 inf inf 35 7.00
72 Gilbert Ye Ithaca D GROUP B 5.0 1 2 0 40 0.88 inf inf 35 7.00
73 Riley Sawyer Union Springs B GROUP A 5.0 1 2 0 40 0.88 inf inf 35 7.00
74 Lucian Lytel Cooperstown B GROUP D 4.5 1 3 3 20 1.50 0.33 1.33 30 6.67
75 Emma Pastor Cooperstown B GROUP D 4.5 0 3 0 20 1.50 0.00 inf 30 6.67
76 Taryn Langtry Moravia C GROUP B 3.0 0 2 0 20 1.00 0.00 inf 20 6.67
77 Raegan Lawton Union Springs C GROUP C 5.0 0 3 0 40 0.75 0.00 inf 30 6.00
78 Inari Sohn Troy B GROUP D 5.0 0 3 0 40 0.75 0.00 inf 30 6.00
79 Saoirse Higgins Geneva B GROUP C 5.0 0 3 1 40 0.62 0.00 3.00 25 5.00
80 Heidi Anderson Moravia B GROUP D 4.0 0 2 0 0 0.00 0.00 inf 20 5.00
81 Lindsey Smith Moravia C GROUP B 3.0 0 2 1 20 0.75 0.00 2.00 15 5.00
82 Nick Caster Geneva B GROUP C 5.0 1 2 3 40 0.50 0.33 1.00 20 4.00
83 Gareth A Cooperstown A GROUP A 5.0 1 1 1 40 0.50 1.00 2.00 20 4.00
84 Isaiah Apps Bishop Ludden C GROUP A 5.0 0 2 0 20 1.00 0.00 inf 20 4.00
85 Sally Young Geneva B GROUP C 5.0 0 2 0 40 0.50 0.00 inf 20 4.00
86 Eli Burke Moravia C GROUP B 3.0 0 1 0 0 0.00 0.00 inf 10 3.33
87 Dreven Sesay Troy B GROUP D 5.0 0 3 3 40 0.38 0.00 1.00 15 3.00
88 Brooke Dusseau Moravia C GROUP B 4.0 0 1 0 20 0.50 0.00 inf 10 2.50
89 Ian Knecht Lakeland GROUP B 4.0 0 1 0 20 0.50 0.00 inf 10 2.50
90 Nora Gilmore Union Springs C GROUP C 4.0 0 1 0 40 0.25 0.00 inf 10 2.50
91 Patrick Hammer Bishop Ludden C GROUP A 5.0 2 4 12 20 0.50 0.17 0.50 10 2.00
92 Mike Losi Bishop Ludden B GROUP C 4.0 0 1 2 20 0.00 0.00 0.50 0 0.00
93 Fred H Cooperstown B GROUP D 2.0 0 0 0 0 0.00 0.00 0.00 0 0.00
94 Sammy Stringer Fairport GROUP D 5.0 0 0 0 40 0.00 0.00 0.00 0 0.00
95 Lola Garrague Troy A GROUP C 0.5 0 0 0 10 0.00 0.00 0.00 0 0.00
96 Evelyn Sisson Moravia C GROUP B 3.0 0 0 0 0 0.00 0.00 0.00 0 0.00
97 Caleb Stevens Laurens Central GROUP B 1.0 0 0 0 20 0.00 0.00 0.00 0 0.00
98 Hannah Renee Bartlett Laurens Central GROUP B 4.5 0 0 0 10 0.00 0.00 0.00 0 0.00
99 Joshua Houck Laurens Central GROUP B 0.5 0 0 0 10 0.00 0.00 0.00 0 0.00
100 Racheal Lavigne Saratoga Springs GROUP D 5.0 0 0 1 40 -0.12 0.00 0.00 -5 -1.00
101 Ben Herman Moravia A GROUP C 5.0 0 0 1 40 -0.12 0.00 0.00 -5 -1.00
102 Jeffrey Carmichael Moravia A GROUP C 5.0 0 0 4 40 -0.50 0.00 0.00 -20 -4.00