WAIT Online Knowledge Event on March 28, 2020 Statistics report for WOKE Prelims
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N G/N Pts PPG
1 Avinash Iyer Vaquero San Francisco Nokomis 5.0 44 18 7 101 7.97 6.29 8.86 805 161.00
2 Shahar Schwartz Water Gas High School A Cedar 5.0 39 3 5 100 5.90 7.80 8.40 590 118.00
3 Amogh Kulkarni Sungus Doomsday Cult Harriet 5.0 34 8 3 100 5.75 11.33 14.00 575 115.00
4 Benjamin McAvoy-Bickford Weaver School for Bovine Studies Nokomis 5.0 21 19 5 100 4.80 4.20 8.00 480 96.00
5 William Orr Kaleidoscope Harriet 5.0 25 7 1 100 4.40 25.00 32.00 440 88.00
6 Albert Zhang State College A Cedar 5.0 20 12 1 100 4.15 20.00 32.00 415 83.00
7 Ketan Pamurthy TAG Magnet Harriet 5.0 24 5 5 100 3.85 4.80 5.80 385 77.00
8 Ned Tagtmeier St. Marx Cedar 5.0 21 7 3 100 3.70 7.00 9.33 370 74.00
9 Matt Siff Georgetown Day Bde Maka Ska 5.0 23 4 4 100 3.65 5.75 6.75 365 73.00
10 Ameya Singh Laurel Springs Nokomis 5.0 19 9 3 100 3.60 6.33 9.33 360 72.00
11 Zaid Siddiqui Detroit Country Day Nokomis 5.0 23 2 4 101 3.42 5.75 6.25 345 69.00
12 Govind Prabhakar Stevenson Harriet 5.0 21 3 1 100 3.40 21.00 24.00 340 68.00
13 Justin Chen TJ C# Bde Maka Ska 5.0 20 2 0 100 3.20 inf inf 320 64.00
14 Aayush Goodapaty St. Marx Cedar 5.0 16 7 1 100 3.05 16.00 23.00 305 61.00
15 Arjun Nageswaran Stevenson Harriet 5.0 16 5 1 100 2.85 16.00 21.00 285 57.00
16 Thomas Mercurio Hinsdale Central Nokomis 4.5 13 6 1 90 2.78 13.00 19.00 250 55.56
17 Biniam Alaro Stanton College Prep B Bde Maka Ska 5.0 16 4 1 100 2.75 16.00 20.00 275 55.00
18 Aditya Sivakumar Lira Moma Academic Online Bde Maka Ska 4.8 15 5 3 97 2.68 5.00 6.67 260 53.61
19 Jisoo Yoo TAG Magnet Harriet 5.0 19 0 5 100 2.60 3.80 3.80 260 52.00
20 Ryan Sun Sungus Doomsday Cult Harriet 5.0 14 5 0 100 2.60 inf inf 260 52.00
21 Rohan Shelke Lira Moma Academic Online Bde Maka Ska 5.0 12 8 0 100 2.60 inf inf 260 52.00
22 Joel Valan Stanton College Prep B Bde Maka Ska 5.0 15 4 3 100 2.50 5.00 6.33 250 50.00
23 Nicholas Dai Water Gas High School B Bde Maka Ska 5.0 15 6 9 100 2.40 1.67 2.33 240 48.00
24 Kyle Ke Del Norte Harriet 5.0 8 9 1 100 2.05 8.00 17.00 205 41.00
25 Joshua You Del Norte Harriet 5.0 12 4 4 100 2.00 3.00 4.00 200 40.00
26 Siddharth Bapat Plano West C Cedar 5.0 7 9 0 100 1.95 inf inf 195 39.00
27 Daniel Mousavi Kaleidoscope Harriet 5.0 12 2 2 100 1.90 6.00 7.00 190 38.00
28 Pratyush Jaishanker TJ C# Bde Maka Ska 5.0 11 4 3 100 1.90 3.67 5.00 190 38.00
29 Arthur Delot-Vilain Georgetown Day Bde Maka Ska 5.0 10 5 2 100 1.90 5.00 7.50 190 38.00
30 Anthony Duan Centennial Cedar 5.0 11 2 0 100 1.85 inf inf 185 37.00
31 Alex Moon Georgetown Day Bde Maka Ska 5.0 10 3 0 100 1.80 inf inf 180 36.00
32 Jonathan Shauf TJ Classical Cedar 5.0 9 8 7 100 1.80 1.29 2.43 180 36.00
33 Soham Mehra Stanton College Prep B Bde Maka Ska 5.0 7 8 1 100 1.80 7.00 15.00 180 36.00
34 Andrew Jia Water Gas High School B Bde Maka Ska 5.0 12 1 3 100 1.75 4.00 4.33 175 35.00
35 Daniel Liu Detroit Country Day Nokomis 5.0 12 2 6 101 1.68 2.00 2.33 170 34.00
36 Aaron Dantzler Stanton College Prep B Bde Maka Ska 5.0 9 4 1 100 1.70 9.00 13.00 170 34.00
37 Adam Sun Detroit Country Day Nokomis 5.0 10 2 1 101 1.63 10.00 12.00 165 33.00
38 Ajay Sumanth Detroit Country Day Nokomis 5.0 8 5 1 101 1.63 8.00 13.00 165 33.00
39 Justin Zhang Newport Bde Maka Ska 5.0 4 13 5 100 1.65 0.80 3.40 165 33.00
40 Allie Yang Hinsdale Central Nokomis 4.5 7 4 0 90 1.61 inf inf 145 32.22
41 Ishaan Roy Plano West A Nokomis 5.0 12 0 4 100 1.60 3.00 3.00 160 32.00
42 Shohom Chakraborty Lira Moma Academic Online Bde Maka Ska 5.0 9 3 1 100 1.60 9.00 12.00 160 32.00
43 Jaik Havlick TAG Magnet Harriet 5.0 9 3 3 100 1.50 3.00 4.00 150 30.00
44 Manasvi Vora Del Norte Harriet 5.0 8 3 0 100 1.50 inf inf 150 30.00
45 Nicholas Cerny St. Marx Cedar 5.0 8 5 5 100 1.45 1.60 2.60 145 29.00
46 Edward Chen Plano West A Nokomis 5.0 7 4 0 100 1.45 inf inf 145 29.00
47 Mahta Gooya Centennial Cedar 4.5 6 6 4 90 1.44 1.50 3.00 130 28.89
48 Gary Lin Water Gas High School A Cedar 5.0 9 2 3 100 1.40 3.00 3.67 140 28.00
49 Karthik Prasad TJ C# Bde Maka Ska 5.0 8 4 5 100 1.35 1.60 2.40 135 27.00
50 Jupiter Ding State College A Cedar 5.0 6 5 1 100 1.35 6.00 11.00 135 27.00
51 Bo Chi Weaver School for Bovine Studies Nokomis 5.0 6 5 1 100 1.35 6.00 11.00 135 27.00
52 Brandon Sommerfeld Naperville Central Harriet 5.0 5 6 4 100 1.15 1.25 2.75 115 23.00
53 Akshay Shyam Plano West A Nokomis 5.0 7 3 5 100 1.10 1.40 2.00 110 22.00
54 Suhrit Lavu Plano West C Cedar 5.0 6 2 0 100 1.10 inf inf 110 22.00
55 Johnny Vasilyev Plano West A Nokomis 5.0 5 5 3 100 1.10 1.67 3.33 110 22.00
56 Dominik Mystkowski TJ Classical Cedar 5.0 4 5 0 100 1.10 inf inf 110 22.00
57 Manvit Adusumilli Hinsdale Central Nokomis 4.0 3 5 2 80 1.06 1.50 4.00 85 21.25
58 Elliot Lee TJ C# Bde Maka Ska 5.0 8 0 4 100 1.00 2.00 2.00 100 20.00
59 Rohan Venkateswaran Water Gas High School A Cedar 5.0 5 5 5 100 1.00 1.00 2.00 100 20.00
60 Milla Wenick Plano West C Cedar 5.0 3 6 2 100 0.95 1.50 4.50 95 19.00
61 Rishabh Jain Naperville Central Harriet 4.5 5 2 2 90 0.94 2.50 3.50 85 18.89
62 Leon Kamenev Hinsdale Central Nokomis 4.5 4 1 0 90 0.78 inf inf 70 15.56
63 Hannah Fang Centennial Cedar 3.5 2 3 2 69 0.72 1.00 2.50 50 14.49
64 Carter Matties Centennial Cedar 4.0 2 3 1 80 0.69 2.00 5.00 55 13.75
65 Ananya Tadigadapa State College A Cedar 5.0 4 1 1 100 0.65 4.00 5.00 65 13.00
66 Arjun Gonuguntla Lira Moma Academic Online Bde Maka Ska 5.0 1 5 0 100 0.65 inf inf 65 13.00
67 Allen Farabaugh State College A Cedar 2.0 0 3 1 40 0.62 0.00 3.00 25 12.50
68 Aidan Nguyen Kaleidoscope Harriet 5.0 2 4 2 100 0.60 1.00 3.00 60 12.00
69 Junu Song Water Gas High School A Cedar 5.0 5 0 4 100 0.55 1.25 1.25 55 11.00
70 Akash Kumar Stevenson Harriet 5.0 1 4 1 100 0.50 1.00 5.00 50 10.00
71 Andre Emery Naperville Central Harriet 4.0 1 3 1 80 0.50 1.00 4.00 40 10.00
72 Pinaki Bhagavan Hinsdale Central Nokomis 2.5 0 3 1 50 0.50 0.00 3.00 25 10.00
73 Aakarsh Vermani Water Gas High School B Bde Maka Ska 2.1 0 2 0 42 0.48 0.00 inf 20 9.52
74 Nima Razavi Kaleidoscope Harriet 5.0 2 2 1 100 0.45 2.00 4.00 45 9.00
75 Nathaniel Rosenberg Georgetown Day Bde Maka Ska 5.0 2 2 1 100 0.45 2.00 4.00 45 9.00
76 Spencer Cheng Sungus Doomsday Cult Harriet 5.0 3 0 1 100 0.40 3.00 3.00 40 8.00
77 Claire Charton Plano West C Cedar 5.0 2 1 1 100 0.35 2.00 3.00 35 7.00
78 Connor Rankin Water Gas High School B Bde Maka Ska 5.0 2 1 1 100 0.35 2.00 3.00 35 7.00
79 Camden Sloan TJ Classical Cedar 5.0 2 2 5 100 0.25 0.40 0.80 25 5.00
80 Kyle Hynes State College A Cedar 2.0 0 1 0 40 0.25 0.00 inf 10 5.00
81 Aidan O'Reilly TJ Classical Cedar 5.0 0 2 0 100 0.20 0.00 inf 20 4.00
82 Devesh Ramachandran Naperville Central Harriet 2.5 0 1 0 50 0.20 0.00 inf 10 4.00
83 Han Zhang St. Marx Cedar 4.0 1 0 0 80 0.19 inf inf 15 3.75
84 Andrew Volney TAG Magnet Harriet 5.0 0 1 0 100 0.10 0.00 inf 10 2.00
85 Adam Knox Centennial Cedar 3.0 1 2 6 61 0.08 0.17 0.50 5 1.64
86 Omkar Betsur Naperville Central Harriet 2.0 0 0 0 40 0.00 0.00 0.00 0 0.00
87 Abhinav Chowdavarapu Naperville Central Harriet 2.0 0 0 1 40 -0.12 0.00 0.00 -5 -2.50