2020 IHSSBCA Novice Online from October 17-24, 2020 Statistics report for Playoff Rounds 10/24
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 TUH PPTUH Pts PPG
1 Soren Gjesfjeld Bloomington Division 1 Championship B 5.0 34 14 100 6.50 650 130.00
2 Sinecio Morales Auburn (Rockford) A Division 1 Championship A 5.0 24 23 100 5.90 590 118.00
3 Henry Xie Naperville North Consolation 1 5.0 16 26 100 5.00 500 100.96
4 Jack Piros Homewood-Flossmoor A Division 2 Championship B 5.0 8 36 100 4.80 480 96.00
5 Teigue Kelly Waubonsie Valley Division 1 Championship B 4.5 18 15 90 4.67 420 93.33
6 Alex Sept Elgin Academy Consolation 3 5.0 4 35 100 4.10 410 82.00
7 Benjamin "Benji" Chang University Lab (Urbana) A Division 1 Championship A 5.0 21 7 100 3.85 385 77.00
8 Jules Roach Barrington Division 2 Championship B 5.0 5 28 100 3.55 355 71.00
9 Areen Krikorian Carl Sandburg (Orland Park) A Division 2 Championship A 5.0 5 26 100 3.35 335 67.00
10 Evan Diercks Mahomet-Seymour Division 2 Championship A 5.0 9 20 100 3.35 335 67.00
11 Emma Donnini University Lab (Urbana) C Division 2 Championship A 5.0 6 24 100 3.30 330 66.00
12 Matt Mokrzycki Carl Sandburg (Orland Park) B Division 2 Championship A 5.0 8 19 100 3.10 310 62.00
13 Ben Newton Hinsdale Central A Division 2 Championship A 5.0 9 15 100 2.85 285 57.00
14 Andrew Stapay Saint Edward (Elgin) Consolation 1 5.0 1 26 100 2.75 275 55.00
15 Hadley Slawson Keith Country Day (Rockford) Consolation 2 5.0 1 26 100 2.75 275 55.00
16 Sam Starkenburg Homewood-Flossmoor B Division 2 Championship B 5.0 3 23 100 2.75 275 55.00
17 Alaric Fulton Monticello B Consolation 2 5.0 1 25 100 2.65 265 53.00
18 Grant Koh Francis W Parker (Chicago) A Division 2 Championship B 5.0 6 16 100 2.50 250 50.00
19 Aras Kaufmann Naperville North Consolation 1 5.0 4 19 100 2.50 250 50.48
20 Elliot Kovitz Latin School (Chicago) Division 1 Championship A 2.0 4 4 40 2.50 100 50.00
21 Lucas Pasdo Buffalo Grove Division 2 Championship B 5.0 7 14 100 2.45 245 49.00
22 Madeline Santori Lincoln-Way East (Frankfort) A Division 1 Championship B 5.0 6 15 100 2.40 240 48.00
23 Talia Lasky Maine East (Park Ridge) B Consolation 2 5.0 1 22 100 2.35 235 47.00
24 Mason Gardner Francis W Parker (Chicago) A Division 2 Championship B 5.0 5 15 100 2.25 225 45.00
25 Bryce Henderson Waubonsie Valley Division 1 Championship B 5.0 7 12 100 2.25 225 45.00
26 Jeffrey Liu Hinsdale Central B Division 1 Championship A 5.0 8 10 100 2.20 220 44.00
27 Kolby David Keith Country Day (Rockford) Consolation 2 5.0 1 20 100 2.15 215 43.00
28 Hunter Bent Lincoln B Consolation 3 5.0 3 17 100 2.15 215 43.00
29 Grace Dodd Johnston City Consolation 1 5.0 1 20 100 2.15 215 43.00
30 Jenna Fligor Monticello A Division 1 Championship B 5.0 6 12 100 2.10 210 42.00
31 Hannah Havrilka Glenwood (Chatham) A Consolation 1 5.0 4 15 100 2.10 210 42.40
32 Maxwell He University Lab (Urbana) B Division 1 Championship B 5.0 6 11 100 2.00 200 40.00
33 Lily Frazee Glenwood (Chatham) A Consolation 1 5.0 1 18 100 1.95 195 39.38
34 Sanaiya Luthar Latin School (Chicago) Division 1 Championship A 5.0 3 15 100 1.95 195 39.00
35 Sarah Phan Maine East (Park Ridge) A Division 2 Championship A 5.0 4 13 100 1.90 190 38.00
36 Phoenix Werner Granite City Consolation 1 5.0 1 17 100 1.85 185 37.00
37 Brett Sriver Carl Sandburg (Orland Park) B Division 2 Championship A 1.0 1 2 20 1.75 35 35.00
38 Gavin Davis Glenwood (Chatham) B Consolation 3 5.0 2 14 100 1.70 170 34.00
39 Colin McLaughlin Loyola (Wilmette) Division 1 Championship A 5.0 6 8 100 1.70 170 34.00
40 Elaina Smith Quincy Consolation 2 4.0 1 12 80 1.69 135 33.75
41 Carolyn Dilbeck Winnebago Consolation 2 5.0 1 15 100 1.65 165 33.00
42 Griffin Bell Lincoln-Way East (Frankfort) B Consolation 2 5.0 2 13 100 1.60 160 32.00
43 Keegan Pogue Mahomet-Seymour Division 2 Championship A 3.3 1 9 67 1.57 105 31.34
44 Elan Pan University Lab (Urbana) B Division 1 Championship B 5.0 3 11 100 1.55 155 31.00
45 Marco Lu University Lab (Urbana) B Division 1 Championship B 5.0 3 11 100 1.55 155 31.00
46 Alonso Gutierrez Lincoln-Way East (Frankfort) A Division 1 Championship B 5.0 5 8 100 1.55 155 31.00
47 Grace Palmer Lincoln-Way East (Frankfort) E Consolation 3 5.0 2 12 100 1.50 150 30.00
48 Dillan Rinehart Winnebago Consolation 2 5.0 2 12 100 1.50 150 30.00
49 Ruth Mathew Auburn (Rockford) B Division 1 Championship A 5.0 6 6 100 1.50 150 30.00
50 Alexander Hillman Hinsdale Central B Division 1 Championship A 5.0 4 9 100 1.50 150 30.00
51 Stephen Starasta Lincoln B Consolation 3 4.5 1 12 90 1.50 135 30.00
52 Akash Mohan Waubonsie Valley Division 1 Championship B 4.5 3 9 90 1.50 135 30.00
53 Nate Jones University Lab (Urbana) A Division 1 Championship A 5.0 7 4 100 1.45 145 29.00
54 Ryan He University Lab (Urbana) A Division 1 Championship A 5.0 5 7 100 1.45 145 29.00
55 Puneet Virdi Palatine Division 1 Championship B 5.0 3 10 100 1.45 145 29.00
56 Zainab Memon University Lab (Urbana) C Division 2 Championship A 5.0 3 10 100 1.45 145 29.00
57 Drew Sheedy Loyola (Wilmette) Division 1 Championship A 5.0 3 10 100 1.45 145 29.00
58 Elizabeth Hoppenrath Lincoln-Way East (Frankfort) D Consolation 3 5.0 0 14 100 1.40 140 28.00
59 Sohum Desai Lincoln-Way East (Frankfort) D Consolation 3 5.0 0 14 100 1.40 140 28.00
60 Brielle Rach Auburn (Rockford) A Division 1 Championship A 5.0 3 9 100 1.35 135 27.00
61 Nicholas Butchee Granite City Consolation 1 5.0 1 12 100 1.35 135 27.00
62 Harry Lowitz Francis W Parker (Chicago) B Consolation 1 5.0 1 12 100 1.35 135 27.00
63 Zelalem Ebert Carl Sandburg (Orland Park) B Division 2 Championship A 5.0 2 10 100 1.30 130 26.00
64 Brooks Sonethongkham Quincy Consolation 2 4.5 3 7 90 1.28 115 25.56
65 Andrew Rudolph Monticello A Division 1 Championship B 5.0 1 11 100 1.25 125 25.00
66 Matthew Barry Glenwood (Chatham) A Consolation 1 5.0 1 11 100 1.25 125 25.24
67 Jackson Fishel Monticello B Consolation 2 5.0 1 11 100 1.25 125 25.00
68 Gabriel Merriman Lincoln B Consolation 3 5.0 3 8 100 1.25 125 25.00
69 Vishwa Veeramaachaneni Glenwood (Chatham) B Consolation 3 5.0 1 11 100 1.25 125 25.00
70 Karanvir Saini Buffalo Grove Division 2 Championship B 5.0 3 8 100 1.25 125 25.00
71 Lukas Nightingale Lincoln-Way East (Frankfort) D Consolation 3 5.0 2 9 100 1.20 120 24.00
72 Mansi Kadiwala Maine East (Park Ridge) A Division 2 Championship A 5.0 2 9 100 1.20 120 24.00
73 Ethan Weiss Latin School (Chicago) Division 1 Championship A 4.0 3 5 80 1.19 95 23.75
74 Allison Lisota Lincoln-Way East (Frankfort) C Division 2 Championship B 4.0 1 8 80 1.19 95 23.75
75 Colton McReynolds Johnston City Consolation 1 3.0 2 4 60 1.17 70 23.33
76 Huan Lin Auburn (Rockford) B Division 1 Championship A 5.0 3 7 100 1.15 115 23.00
77 Nathan Webster Lincoln-Way East (Frankfort) C Division 2 Championship B 5.0 1 10 100 1.15 115 23.00
78 Sophia Giampaolo Lincoln-Way East (Frankfort) E Consolation 3 5.0 0 11 100 1.10 110 22.00
79 Gracie Clifton Lincoln-Way East (Frankfort) B Consolation 2 5.0 0 11 100 1.10 110 22.00
80 Grant Bruninga Lincoln-Way East (Frankfort) B Consolation 2 5.0 2 8 100 1.10 110 22.00
81 Alex Burt Hinsdale Central B Division 1 Championship A 5.0 2 8 100 1.10 110 22.00
82 Merwin D'Souza Hinsdale Central A Division 2 Championship A 5.0 2 8 100 1.10 110 22.00
83 Seoyeon Ahn Centennial (Champaign) Consolation 3 5.0 0 11 100 1.10 110 22.00
84 Jibran Haque Hinsdale Central A Division 2 Championship A 4.5 3 5 90 1.06 95 21.11
85 Sydney Choat Granite City Consolation 1 5.0 1 9 100 1.05 105 21.00
86 Van Rumery Winnebago Consolation 2 5.0 1 9 100 1.05 105 21.00
87 Sebastien Roethle Auburn (Rockford) B Division 1 Championship A 5.0 3 6 100 1.05 105 21.00
88 Matthew Glumac Mahomet-Seymour Division 2 Championship A 3.4 2 4 67 1.04 70 20.90
89 Braden Galpert Lincoln-Way East (Frankfort) D Consolation 3 5.0 2 7 100 1.00 100 20.00
90 Shawn Syed University Lab (Urbana) A Division 1 Championship A 5.0 6 1 100 1.00 100 20.00
91 Jeremy Bennett Palatine Division 1 Championship B 5.0 2 7 100 1.00 100 20.00
92 Charlie Mayschak Palatine Division 1 Championship B 5.0 2 7 100 1.00 100 20.00
93 Dhanush Tipparaju Barrington Division 2 Championship B 5.0 0 10 100 1.00 100 20.00
94 Julia Hanson Latin School (Chicago) Division 1 Championship A 5.0 5 2 100 0.95 95 19.00
95 Lucas Bouchie Homewood-Flossmoor B Division 2 Championship B 5.0 1 8 100 0.95 95 19.00
96 Umar Ryan Homewood-Flossmoor B Division 2 Championship B 5.0 3 5 100 0.95 95 19.00
97 Evan Sparenberg Lincoln-Way East (Frankfort) C Division 2 Championship B 4.5 3 4 90 0.94 85 18.89
98 Alex Murphy Hinsdale Central B Division 1 Championship A 4.0 3 3 80 0.94 75 18.75
99 Arjun Shah Hinsdale Central A Division 2 Championship A 3.5 1 5 70 0.93 65 18.57
100 Aleks Radovic Maine East (Park Ridge) B Consolation 2 5.0 0 9 100 0.90 90 18.00
101 Carmen Oraha Maine East (Park Ridge) A Division 2 Championship A 5.0 2 6 100 0.90 90 18.00
102 Ubaydah Mahmood Glenwood (Chatham) B Consolation 3 5.0 2 6 100 0.90 90 18.00
103 Anila Moparthi Lincoln-Way East (Frankfort) A Division 1 Championship B 5.0 2 6 100 0.90 90 18.00
104 Jason Kim Centennial (Champaign) Consolation 3 5.0 0 9 100 0.90 90 18.00
105 Colin Diercks Mahomet-Seymour Division 2 Championship A 4.7 1 7 94 0.90 85 18.09
106 Alissa Hill Saint Edward (Elgin) Consolation 1 5.0 1 7 100 0.85 85 17.00
107 Vaibhav Sivakumar Naperville North Consolation 1 5.0 1 7 100 0.85 85 17.16
108 Gabe Panner Lincoln-Way East (Frankfort) D Consolation 3 5.0 0 8 100 0.80 80 16.00
109 Emelia Barry Glenwood (Chatham) A Consolation 1 5.0 2 5 100 0.80 80 16.15
110 Aryan Mashruwala Maine East (Park Ridge) A Division 2 Championship A 5.0 0 8 100 0.80 80 16.00
111 Matthew Bletzinger Mahomet-Seymour Division 2 Championship A 4.0 1 5 81 0.80 65 16.05
112 Vaughn Mitchell Lincoln-Way East (Frankfort) C Division 2 Championship B 3.5 1 4 70 0.79 55 15.71
113 Liyat Zekarias Lincoln-Way East (Frankfort) E Consolation 3 5.0 1 6 100 0.75 75 15.00
114 Eli Moog Francis W Parker (Chicago) A Division 2 Championship B 5.0 3 3 100 0.75 75 15.00
115 Jillian Mills Lincoln-Way East (Frankfort) B Consolation 2 5.0 1 6 100 0.75 75 15.00
116 Aayush Desai Waubonsie Valley Division 1 Championship B 4.5 3 2 90 0.72 65 14.44
117 Gavin Radkins Quincy Consolation 2 5.0 0 7 100 0.70 70 14.00
118 Khadeejah Ryan Homewood-Flossmoor B Division 2 Championship B 5.0 0 7 100 0.70 70 14.00
119 Yaleek McCrimmon Keith Country Day (Rockford) Consolation 2 4.0 1 4 80 0.69 55 13.75
120 Ava Anderson Johnston City Consolation 1 3.0 0 4 60 0.67 40 13.33
121 Serena Determan Homewood-Flossmoor A Division 2 Championship B 5.0 1 5 100 0.65 65 13.00
122 Stephen Legendre Latin School (Chicago) Division 1 Championship A 4.5 1 4 90 0.61 55 12.22
123 Jackson Ballard Latin School (Chicago) Division 1 Championship A 4.5 1 4 90 0.61 55 12.22
124 Matthew He Mahomet-Seymour Division 2 Championship A 1.6 0 2 33 0.61 20 12.12
125 Aidan Weinberg Francis W Parker (Chicago) A Division 2 Championship B 5.0 0 6 100 0.60 60 12.00
126 Hailey Guzman Loyola (Wilmette) Division 1 Championship A 5.0 2 3 100 0.60 60 12.00
127 Riley Korte Johnston City Consolation 1 2.5 0 3 50 0.60 30 12.00
128 James Grove Francis W Parker (Chicago) A Division 2 Championship B 5.0 1 4 100 0.55 55 11.00
129 Krishna Hanumantha Glenwood (Chatham) B Consolation 3 5.0 0 5 100 0.50 50 10.00
130 Kayleigh Heffelmire Lincoln-Way East (Frankfort) A Division 1 Championship B 5.0 2 2 100 0.50 50 10.00
131 Nathan Ferin Lincoln-Way East (Frankfort) C Division 2 Championship B 4.0 0 4 80 0.50 40 10.00
132 Logan Pumfrey Lincoln B Consolation 3 3.5 1 2 70 0.50 35 10.00
133 Hannah Woolard Johnston City Consolation 1 3.0 2 0 60 0.50 30 10.00
134 Emily Ripley Granite City Consolation 1 2.0 0 2 40 0.50 20 10.00
135 Kelton German Monticello A Division 1 Championship B 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
136 Lexi Kunz Granite City Consolation 1 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
137 Dev Patel Lincoln-Way East (Frankfort) A Division 1 Championship B 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
138 Seyed-Ahmad Dastgheib University Lab (Urbana) C Division 2 Championship A 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
139 Ava Yee Francis W Parker (Chicago) B Consolation 1 5.0 0 4 100 0.40 40 8.00
140 Waverly O'Malley Carl Sandburg (Orland Park) A Division 2 Championship A 5.0 0 4 100 0.40 40 8.00
141 Megana Paidela Glenwood (Chatham) A Consolation 1 5.0 0 4 100 0.40 40 8.08
142 Delani Wahr Lincoln-Way East (Frankfort) B Consolation 2 5.0 0 4 100 0.40 40 8.00
143 Emmie German Monticello B Consolation 2 5.0 0 4 100 0.40 40 8.00
144 Safiya Orty Carl Sandburg (Orland Park) A Division 2 Championship A 4.0 0 3 80 0.38 30 7.50
145 Mickey McGrory Homewood-Flossmoor A Division 2 Championship B 5.0 1 2 100 0.35 35 7.00
146 Harsh Patel University Lab (Urbana) C Division 2 Championship A 5.0 1 2 100 0.35 35 7.00
147 Nathan Wang Waubonsie Valley Division 1 Championship B 1.5 0 1 30 0.33 10 6.67
148 Francis Brigoli Centennial (Champaign) Consolation 3 4.0 1 1 80 0.31 25 6.25
149 Alex Pease Homewood-Flossmoor A Division 2 Championship B 5.0 0 3 100 0.30 30 6.00
150 Tia Boardman Keith Country Day (Rockford) Consolation 2 5.0 0 3 100 0.30 30 6.00
151 Anna Williams University Lab (Urbana) C Division 2 Championship A 5.0 0 3 100 0.30 30 6.00
152 Gracelyn Keith Lincoln B Consolation 3 3.5 0 2 70 0.29 20 5.71
153 Liam Carden Hinsdale Central A Division 2 Championship A 3.5 0 2 70 0.29 20 5.71
154 Ryland Graham University Lab (Urbana) B Division 1 Championship B 5.0 1 1 100 0.25 25 5.00
155 Evan Wang University Lab (Urbana) A Division 1 Championship A 5.0 1 1 100 0.25 25 5.00
156 Ben Griesmeyer Loyola (Wilmette) Division 1 Championship A 5.0 1 1 100 0.25 25 5.00
157 Emma Gottman Quincy Consolation 2 4.0 0 2 80 0.25 20 5.00
158 Isabel Azarcon Naperville North Consolation 1 4.0 0 2 80 0.25 20 5.00
159 Gavin Abernathy Johnston City Consolation 1 2.0 0 1 40 0.25 10 5.00
160 Janie Clifton Lincoln-Way East (Frankfort) E Consolation 3 5.0 0 2 100 0.20 20 4.00
161 Ahmad Hamad Auburn (Rockford) A Division 1 Championship A 5.0 0 2 100 0.20 20 4.00
162 Savannah Holly Homewood-Flossmoor A Division 2 Championship B 5.0 0 2 100 0.20 20 4.00
163 Charlotte Maher Winnebago Consolation 2 5.0 0 2 100 0.20 20 4.00
164 Alicia Miller Barrington Division 2 Championship B 5.0 0 2 100 0.20 20 4.00
165 Josie Bundy Carl Sandburg (Orland Park) B Division 2 Championship A 5.0 0 2 100 0.20 20 4.00
166 Pooja Ghanekar Quincy Consolation 2 2.5 0 1 50 0.20 10 4.00
167 Mikayla Hicks Lincoln-Way East (Frankfort) C Division 2 Championship B 4.0 1 0 80 0.19 15 3.75
168 Javier Osorio Granite City Consolation 1 3.0 0 1 60 0.17 10 3.33
169 Jeffrey Mathew Auburn (Rockford) B Division 1 Championship A 5.0 1 0 100 0.15 15 3.00
170 Ryder Schwoerer Monticello B Consolation 2 5.0 1 0 100 0.15 15 3.00
171 Chloe Bottom Lincoln B Consolation 3 3.5 0 1 70 0.14 10 2.86
172 Dylan Brown Monticello A Division 1 Championship B 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
173 Ayaan Hanif Auburn (Rockford) A Division 1 Championship A 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
174 Kyle Feitler Francis W Parker (Chicago) B Consolation 1 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
175 Suryanshu Bahadar Palatine Division 1 Championship B 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
176 Alexander Hardaway Bloomington Division 1 Championship B 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
177 Harris Kahn Bloomington Division 1 Championship B 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
178 Kat Glusick Bloomington Division 1 Championship B 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
179 Max Boardman Keith Country Day (Rockford) Consolation 2 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
180 Ryan Knight Elgin Academy Consolation 3 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
181 Aditya Bhati Buffalo Grove Division 2 Championship B 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
182 Thomas Holecek Loyola (Wilmette) Division 1 Championship A 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
183 Ashley White Homewood-Flossmoor B Division 2 Championship B 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
184 Katie Kerlin Lincoln-Way East (Frankfort) E Consolation 3 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
185 Reagan Pyatt Monticello A Division 1 Championship B 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
186 Kate Chavez Francis W Parker (Chicago) B Consolation 1 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
187 Igor Cieply Carl Sandburg (Orland Park) A Division 2 Championship A 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
188 Nathan Wiesbrook University Lab (Urbana) B Division 1 Championship B 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
189 Ashlin Monish Buffalo Grove Division 2 Championship B 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
190 Josie Hart Quincy Consolation 2 2.5 0 0 50 0.00 0 0.00
191 Ethan Rodgers Quincy Consolation 2 2.5 0 0 50 0.00 0 0.00
192 Jason Lilek Waubonsie Valley Division 1 Championship B 2.5 0 0 50 0.00 0 0.00
193 Hannah Fawley Hinsdale Central A Division 2 Championship A 2.5 0 0 50 0.00 0 0.00
194 Armin P Carl Sandburg (Orland Park) A Division 2 Championship A 2.0 0 0 40 0.00 0 0.00
195 Andrew Johnson Johnston City Consolation 1 2.0 0 0 40 0.00 0 0.00
196 Jade McCalla Johnston City Consolation 1 1.5 0 0 30 0.00 0 0.00
197 Audreyanna Phillips Johnston City Consolation 1 1.5 0 0 30 0.00 0 0.00
198 Akshay Undevia Hinsdale Central B Division 1 Championship A 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
199 Rahul Gowda Elgin Academy Consolation 3 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
200 Neha Nadgauda Waubonsie Valley Division 1 Championship B 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
201 Parnitha Bandla Waubonsie Valley Division 1 Championship B 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
202 Daniel Juhn Centennial (Champaign) Consolation 3 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
203 Wanda Lindquist Mahomet-Seymour Division 2 Championship A 0.9 0 0 19 0.00 0 0.00
204 Ben Glumac Mahomet-Seymour Division 2 Championship A 0.9 0 0 19 0.00 0 0.00
205 Allison Jones Johnston City Consolation 1 0.5 0 0 10 0.00 0 0.00
206 Cheyenne Wadley Johnston City Consolation 1 0.5 0 0 10 0.00 0 0.00
207 Jude Beers Johnston City Consolation 1 0.5 0 0 10 0.00 0 0.00
Made with YellowFruit 🍌