2020 IHSSBCA Riley Memorial Kickoff from November 14-21, 2020 Statistics report for Division 1 Prelims
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 TUH PPTUH Pts PPG
1 Arjun Nageswaran Adlai E. Stevenson (Lincolnshire) A Pool D 5.0 34 7 100 5.80 580 116.00
2 Jonathan Lau University Lab (Urbana) A Pool B 5.0 29 10 100 5.35 535 107.00
3 Rohan Ganeshan Buffalo Grove A Pool E 5.0 27 8 100 4.85 485 97.00
4 Gavin Markoff Herscher A Pool B 5.0 18 20 100 4.70 470 94.00
5 Judson Lam Naperville North A Pool E 5.0 15 25 101 4.70 475 95.00
6 Soren Gjesfjeld Bloomington Pool D 5.0 18 18 101 4.46 450 90.00
7 Stan Melkumian Macomb A Pool F 5.0 22 11 100 4.40 440 88.00
8 Liam Starnes Barrington A Pool C 5.0 22 9 100 4.20 420 84.00
9 Charles Young Barrington A Pool C 5.0 21 8 100 3.95 395 79.00
10 Tejas Vadali Latin School of Chicago A Pool F 5.0 13 20 100 3.95 395 79.00
11 Dhruv Pendharkar Adlai E. Stevenson (Lincolnshire) B Pool E 5.0 12 21 101 3.86 390 78.00
12 Jack Casey Springfield A Pool C 5.0 12 15 100 3.30 330 66.00
13 Saketh Dontaraju IMSA (Aurora) A Pool A 5.0 18 5 100 3.20 320 64.00
14 Akshay Dalvi William Fremd (Palatine) A Pool F 5.0 14 10 100 3.10 310 62.00
15 Jared Dong IMSA (Aurora) A Pool A 5.0 13 11 100 3.05 305 61.00
16 Teigue Kelly Waubonsie Valley (Aurora) A Pool E 5.0 7 19 100 2.95 295 59.00
17 Nathan Williams Rochester A Pool D 4.5 6 16 91 2.75 250 55.56
18 Ezra Steinberg Evanston Pool C 5.0 13 8 101 2.72 275 55.00
19 Rohan Kher Barrington B Pool D 5.0 14 6 100 2.70 270 54.00
20 Pranav A William Fremd (Palatine) B Pool B 4.5 6 15 90 2.67 240 53.33
21 Zachary Bahar Evanston Pool C 5.0 7 16 101 2.62 265 53.00
22 Justin Wytmar Buffalo Grove A Pool E 5.0 14 5 100 2.60 260 52.00
23 Eric Webb Carl Sandburg (Orland Park) A Pool A 5.0 12 8 100 2.60 260 52.00
24 Anthony Malysz Carl Sandburg (Orland Park) A Pool A 5.0 12 7 100 2.50 250 50.00
25 Shreyas Singh University Lab (Urbana) B Pool D 5.0 16 1 100 2.50 250 50.00
26 Justin Abel Auburn (Rockford) A Pool F 5.0 11 8 100 2.45 245 49.00
27 Amanda Reyes John Hersey (Arlington Heights) A Pool F 5.0 10 9 100 2.40 240 48.00
28 Samuel Go IMSA (Aurora) B Pool B 5.0 8 12 100 2.40 240 48.00
29 Nathan Kassahun Wheaton Warrenville South A Pool A 4.5 7 11 90 2.39 215 47.78
30 Allie Yang Hinsdale Central A Pool C 5.0 11 7 100 2.35 235 47.00
31 Sinecio Morales Auburn (Rockford) A Pool F 5.0 9 10 100 2.35 235 47.00
32 Kameron Wolters Pleasant Plains A Pool E 5.0 2 20 100 2.30 230 46.00
33 Eli Tsung Carbondale A Pool A 5.0 5 15 100 2.25 225 45.00
34 Armin Pazooki Carl Sandburg (Orland Park) B Pool C 5.0 4 16 101 2.18 220 44.00
35 Millie Mancini Beacon Academy (Evanston) Pool D 5.0 1 20 100 2.15 215 43.00
36 Dylan Hembrough Williamsville A Pool A 5.0 7 10 100 2.05 205 41.00
37 Aarya Singh Barrington B Pool D 5.0 8 8 100 2.00 200 40.00
38 Daniel Park Glenwood (Chatham) A Pool B 5.0 8 8 100 2.00 200 40.00
39 Nikhil Gupta Glenwood (Chatham) A Pool B 5.0 6 11 100 2.00 200 40.00
40 Akash Mohan Waubonsie Valley (Aurora) A Pool E 4.0 4 10 80 2.00 160 40.00
41 Giifti Benti Carbondale A Pool A 5.0 5 12 100 1.95 195 39.00
42 Gabe Dubowski John Hersey (Arlington Heights) A Pool F 5.0 6 10 100 1.90 190 38.00
43 David Lingan Carl Sandburg (Orland Park) A Pool A 5.0 7 8 100 1.85 185 37.00
44 Luke Meacham Lincoln-Way East (Frankfort) A Pool A 5.0 5 10 100 1.75 175 35.00
45 Kaitlyn Kenney Carl Sandburg (Orland Park) B Pool C 5.0 6 8 101 1.68 170 34.00
46 David Lee Adlai E. Stevenson (Lincolnshire) A Pool D 5.0 9 3 100 1.65 165 33.00
47 Akshay Undevia Hinsdale Central A Pool C 5.0 6 7 100 1.60 160 32.00
48 Michael Hunding IMSA (Aurora) B Pool B 5.0 8 4 100 1.60 160 32.00
49 Arjun Kala University Lab (Urbana) A Pool B 5.0 10 1 100 1.60 160 32.00
50 Shawn Syed University Lab (Urbana) B Pool D 4.0 3 8 80 1.56 125 31.25
51 Archan Das IMSA (Aurora) A Pool A 5.0 5 8 100 1.55 155 31.00
52 Lawrence Zhao University Lab (Urbana) A Pool B 5.0 9 2 100 1.55 155 31.00
53 Danny Kim William Fremd (Palatine) A Pool F 5.0 8 3 100 1.50 150 30.00
54 Luke Ball Williamsville A Pool A 5.0 4 9 100 1.50 150 30.00
55 Anneke Stracks Beacon Academy (Evanston) Pool D 4.5 1 12 90 1.50 135 30.00
56 Jason Qin IMSA (Aurora) B Pool B 5.0 5 7 100 1.45 145 29.00
57 Stella Tsogtjargal Maine East (Park Ridge) Pool C 5.0 5 7 100 1.45 145 29.00
58 Megan Wang William Fremd (Palatine) A Pool F 5.0 6 5 100 1.40 140 28.00
59 Luis Angeles Auburn (Rockford) A Pool F 5.0 8 2 100 1.40 140 28.00
60 Daniel Titcomb Wheaton Academy A Pool F 5.0 2 11 100 1.40 140 28.00
61 Nate Lundstrom Mahomet-Seymour A Pool E 4.8 2 10 95 1.37 130 27.37
62 Kelly Tsogtjargal Maine East (Park Ridge) Pool C 5.0 3 9 100 1.35 135 27.00
63 Henry Xie Naperville North A Pool E 5.0 3 9 101 1.34 135 27.00
64 Henry Jones Macomb A Pool F 5.0 4 7 100 1.30 130 26.00
65 Colin Stewart Barrington B Pool D 5.0 7 2 100 1.25 125 25.00
66 Alex Jin Hinsdale Central A Pool C 5.0 5 5 100 1.25 125 25.00
67 Geoffrey Wu Naperville North A Pool E 5.0 7 2 101 1.24 125 25.00
68 Michael Karpov Barrington A Pool C 5.0 4 6 100 1.20 120 24.00
69 Matthew Griesmeyer Loyola (Wilmette) A Pool B 5.0 2 9 100 1.20 120 24.00
70 Trey Moulton Glenwood (Chatham) A Pool B 5.0 3 7 100 1.15 115 23.00
71 Srihari Gurugubelli Springfield A Pool C 5.0 5 4 100 1.15 115 23.00
72 Maxwell He University Lab (Urbana) B Pool D 4.0 2 6 80 1.13 90 22.50
73 Henry Hong Waubonsie Valley (Aurora) A Pool E 4.0 2 6 80 1.13 90 22.50
74 Amer Goel Hinsdale Central A Pool C 5.0 4 5 100 1.10 110 22.00
75 Aidan Trevillian Mahomet-Seymour A Pool E 5.0 4 5 100 1.10 110 22.00
76 Anish Arora Adlai E. Stevenson (Lincolnshire) A Pool D 5.0 6 2 100 1.10 110 22.00
77 Alex Vrskovy Wheaton Warrenville South A Pool A 5.0 4 5 100 1.10 110 22.00
78 Dwij Bhatt William Fremd (Palatine) B Pool B 5.0 3 6 100 1.05 105 21.00
79 Val Terdina Wheaton Academy A Pool F 5.0 3 6 100 1.05 105 21.00
80 Theo Kokonas Latin School of Chicago A Pool F 5.0 4 4 100 1.00 100 20.00
81 Aidan Glasgow Williamsville A Pool A 5.0 2 7 100 1.00 100 20.00
82 Scott Goebel Rochester A Pool D 4.0 2 5 80 1.00 80 20.12
83 Adam Gribbins Rochester A Pool D 4.0 0 8 81 0.99 80 20.00
84 Alonso Gutierrez Lincoln-Way East (Frankfort) A Pool A 5.0 3 5 100 0.95 95 19.00
85 Janaki Kapadia University Lab (Urbana) A Pool B 5.0 5 2 100 0.95 95 19.00
86 Srikar Venkatesan Adlai E. Stevenson (Lincolnshire) B Pool E 5.0 3 5 101 0.94 95 19.00
87 Chloe Whalen Herscher A Pool B 5.0 2 6 100 0.90 90 18.00
88 Nathan Jeon John Hersey (Arlington Heights) A Pool F 5.0 2 6 100 0.90 90 18.00
89 Colin Diercks Mahomet-Seymour A Pool E 4.0 4 1 80 0.88 70 17.50
90 Joseph Holecek Loyola (Wilmette) A Pool B 5.0 3 4 100 0.85 85 17.00
91 Ashley Thammavong Auburn (Rockford) A Pool F 5.0 5 1 100 0.85 85 17.00
92 Clark Anderson Carbondale A Pool A 5.0 2 5 100 0.80 80 16.00
93 Nathan Reed John Hersey (Arlington Heights) A Pool F 5.0 4 2 100 0.80 80 16.00
94 Kaushik Gollamundi Barrington B Pool D 5.0 3 3 100 0.75 75 15.00
95 Stella Chung William Fremd (Palatine) A Pool F 5.0 3 3 100 0.75 75 15.00
96 Madeline Santori Lincoln-Way East (Frankfort) A Pool A 5.0 1 6 100 0.75 75 15.00
97 Sumner Roberts Macomb A Pool F 5.0 3 3 100 0.75 75 15.00
98 Maggie Strum Springfield A Pool C 5.0 3 3 100 0.75 75 15.00
99 Jonny Abraham Adlai E. Stevenson (Lincolnshire) A Pool D 5.0 3 3 100 0.75 75 15.00
100 Jeremy Kang Wheaton Academy A Pool F 5.0 5 0 100 0.75 75 15.00
101 Em Johnson IMSA (Aurora) B Pool B 5.0 2 4 100 0.70 70 14.00
102 Mark Gonzalez Loyola (Wilmette) A Pool B 5.0 2 4 100 0.70 70 14.00
103 Kyle Abraham Pleasant Plains A Pool E 5.0 0 7 100 0.70 70 14.00
104 Spandan Goel Adlai E. Stevenson (Lincolnshire) B Pool E 5.0 2 4 101 0.69 70 14.00
105 Nate Jones University Lab (Urbana) B Pool D 4.0 3 1 80 0.69 55 13.75
106 Bruno Ibrahim Betts Buffalo Grove A Pool E 5.0 3 2 100 0.65 65 13.00
107 Rachna Gupta IMSA (Aurora) A Pool A 5.0 3 2 100 0.65 65 13.00
108 Sebastian Valenzuela Latin School of Chicago A Pool F 5.0 3 2 100 0.65 65 13.00
109 Ryan He University Lab (Urbana) B Pool D 4.0 2 2 80 0.63 50 12.50
110 Benji Chang University Lab (Urbana) B Pool D 4.0 2 2 80 0.63 50 12.50
111 Nick Barry Glenwood (Chatham) A Pool B 5.0 2 3 100 0.60 60 12.00
112 Hadi Rihawi Maine East (Park Ridge) Pool C 5.0 2 3 100 0.60 60 12.00
113 Arnav Nagrecha Springfield A Pool C 5.0 2 3 100 0.60 60 12.00
114 Helen Ryding Mahomet-Seymour A Pool E 4.8 1 4 95 0.58 55 11.58
115 Jacob Powers Carbondale A Pool A 5.0 1 4 100 0.55 55 11.00
116 Benjamin Salemi Maine East (Park Ridge) Pool C 5.0 1 4 100 0.55 55 11.00
117 Robert Bianucci Carl Sandburg (Orland Park) A Pool A 5.0 1 4 100 0.55 55 11.00
118 Zoe Martinand Carl Sandburg (Orland Park) B Pool C 5.0 1 4 101 0.54 55 11.00
119 Abhinav Kumar Bloomington Pool D 5.0 2 2 101 0.50 50 10.00
120 Vishnuh Bala Buffalo Grove A Pool E 5.0 2 2 100 0.50 50 10.00
121 Madeline Jones Loyola (Wilmette) A Pool B 5.0 0 5 100 0.50 50 10.00
122 Greg Kwan Lincoln-Way East (Frankfort) A Pool A 4.0 2 1 80 0.50 40 10.00
123 Eric Burgge Hinsdale Central A Pool C 3.0 0 3 60 0.50 30 10.00
124 Jason Barnett Buffalo Grove A Pool E 5.0 3 0 100 0.45 45 9.00
125 Kishan Teeka William Fremd (Palatine) A Pool F 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
126 Ryan Uftring Herscher A Pool B 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
127 Brady Williams IMSA (Aurora) A Pool A 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
128 Aryan Mashruwala Maine East (Park Ridge) Pool C 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
129 Nam Phan Auburn (Rockford) A Pool F 5.0 3 0 100 0.45 45 9.00
130 Faizaan Shaikh Springfield A Pool C 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
131 Jeff Burda Wheaton Warrenville South A Pool A 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
132 Tony Martin IMSA (Aurora) B Pool B 5.0 2 1 100 0.40 40 8.00
133 Jordan Zickmann Beacon Academy (Evanston) Pool D 5.0 1 2 100 0.35 35 7.00
134 Gunnar Tejes Herscher A Pool B 5.0 1 2 100 0.35 35 7.00
135 Terence Amador Carl Sandburg (Orland Park) A Pool A 5.0 1 2 100 0.35 35 7.00
136 Timothy Price Barrington A Pool C 5.0 2 0 100 0.30 30 6.00
137 Martha Santiago Loyola (Wilmette) A Pool B 5.0 0 3 100 0.30 30 6.00
138 Ellen Shales Wheaton Academy A Pool F 5.0 2 0 100 0.30 30 6.00
139 Joseph Schwister Latin School of Chicago A Pool F 2.5 1 0 50 0.30 15 6.00
140 Grace Hagemaster Lincoln-Way East (Frankfort) A Pool A 3.5 0 2 70 0.29 20 5.71
141 Avery Heinonen Bloomington Pool D 5.0 1 1 101 0.25 25 5.00
142 Kilian Barth Glenwood (Chatham) A Pool B 5.0 1 1 100 0.25 25 5.00
143 Gianna Barbaro Carl Sandburg (Orland Park) B Pool C 5.0 1 1 101 0.25 25 5.00
144 Billy Bratton Adlai E. Stevenson (Lincolnshire) A Pool D 5.0 1 1 100 0.25 25 5.00
145 Marta Narag Carbondale A Pool A 5.0 0 2 100 0.20 20 4.00
146 Morgan Rees Barrington B Pool D 5.0 0 2 100 0.20 20 4.00
147 Kayleigh Heffelmire Lincoln-Way East (Frankfort) A Pool A 2.5 0 1 50 0.20 10 4.00
148 Pranaav Senthilkumar William Fremd (Palatine) B Pool B 4.0 1 0 80 0.19 15 3.75
149 Ella Tietz Mahomet-Seymour A Pool E 4.0 1 0 80 0.19 15 3.75
150 Neha Nadgauda Waubonsie Valley (Aurora) A Pool E 2.8 0 1 55 0.18 10 3.64
151 Alex Kim William Fremd (Palatine) B Pool B 3.0 0 1 60 0.17 10 3.33
152 Joey Biscoglia Wheaton Warrenville South A Pool A 3.0 0 1 60 0.17 10 3.33
153 Novia Gonsalves Bloomington Pool D 5.0 1 0 101 0.15 15 3.00
154 Elliot Kovitz Latin School of Chicago A Pool F 5.0 1 0 100 0.15 15 3.00
155 Sydney Garner Wheaton Warrenville South A Pool A 5.0 1 0 100 0.15 15 3.00
156 Gage Gathman Williamsville A Pool A 5.0 1 0 100 0.15 15 3.00
157 Jason Lilek Waubonsie Valley (Aurora) A Pool E 4.3 0 1 85 0.12 10 2.35
158 Daniel Babenkov Naperville North A Pool E 4.0 0 1 81 0.12 10 2.50
159 Alex Robeen Rochester A Pool D 4.5 0 1 91 0.11 10 2.22
160 Mia Sterzinger Bloomington Pool D 5.0 0 1 101 0.10 10 2.00
161 Timothy Bouris John Hersey (Arlington Heights) A Pool F 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
162 Georgeanna Greene Macomb A Pool F 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
163 Brooke Baker Macomb A Pool F 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
164 Andrey Vlasov Adlai E. Stevenson (Lincolnshire) B Pool E 5.0 0 1 101 0.10 10 2.00
165 Shoorsen Gandhi University Lab (Urbana) A Pool B 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
166 Willem Aspinall Beacon Academy (Evanston) Pool D 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
167 Alex Fisher Naperville North A Pool E 5.0 0 0 101 0.00 0 0.00
168 Nathaniel Will Rochester A Pool D 4.0 0 0 81 0.00 0 0.00
169 Jason Miller Rochester A Pool D 4.0 0 0 81 0.00 0 0.00
170 Joey Jiang William Fremd (Palatine) B Pool B 3.5 0 0 70 0.00 0 0.00
171 Daoud Hussain William Fremd (Palatine) B Pool B 3.5 0 0 70 0.00 0 0.00
172 Allison Boertlein Carl Sandburg (Orland Park) B Pool C 3.0 0 0 61 0.00 0 0.00
173 Julia Hanson Latin School of Chicago A Pool F 2.5 0 0 50 0.00 0 0.00
174 Nathan Wang Waubonsie Valley (Aurora) A Pool E 2.5 0 0 50 0.00 0 0.00
175 Paige Arnold Wheaton Warrenville South A Pool A 2.5 0 0 50 0.00 0 0.00
176 Aayush Desai Waubonsie Valley (Aurora) A Pool E 2.3 0 0 45 0.00 0 0.00
177 Matthew Bletzinger Mahomet-Seymour A Pool E 1.3 0 0 25 0.00 0 0.00
178 Matthew Sims Mahomet-Seymour A Pool E 1.3 0 0 25 0.00 0 0.00
179 Nimai William Fremd (Palatine) B Pool B 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
180 Yahya Ahmedjeelani William Fremd (Palatine) B Pool B 0.5 0 0 10 0.00 0 0.00
181 Avyay Parmeswaran Waubonsie Valley (Aurora) A Pool E 0.3 0 0 5 0.00 0 0.00
Made with YellowFruit 🍌