2020 IHSSBCA Riley Memorial Kickoff from November 14-21, 2020 Statistics report for Division 3 Prelims
Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 TUH PPTUH Pts PPG
1 Kevin Forman Lake Forest Pool E 5.0 8 27 101 3.86 390 78.00
2 Lahiru Periyannan Charleston Pool A 5.0 7 28 100 3.85 385 77.00
3 Lucas Pasdo Buffalo Grove C Pool D 4.5 5 27 90 3.83 345 76.67
4 Evan Diercks Mahomet-Seymour B Pool E 5.0 5 25 100 3.25 325 65.63
5 Johnathan Vogt Elgin Academy B Pool C 5.0 2 29 101 3.17 320 64.00
6 Aerahan Skanthakumar Naperville Central A Pool B 3.5 2 18 70 3.00 210 60.00
7 Charlie Poor Moline Pool A 5.0 4 23 100 2.90 290 58.00
8 Aiden Lu Naperville Central B Pool C 5.0 5 17 100 2.45 245 49.00
9 Jacasta Bower Charleston Pool A 5.0 3 19 100 2.35 235 47.00
10 Zelalem Ebert Carl Sandburg (Orland Park) E Pool F 3.5 0 16 70 2.29 160 45.71
11 Areen Krikorian Carl Sandburg (Orland Park) D Pool D 4.5 1 19 90 2.28 205 45.56
12 Eleanor Campbell Keith Country Day (Rockford) Pool D 5.0 1 21 100 2.25 225 45.00
13 Megana Paidela Glenwood (Chatham) C Pool F 3.0 0 13 60 2.17 130 43.33
14 Ala'a Tamam Glenwood (Chatham) C Pool F 5.0 1 20 100 2.15 215 43.00
15 Prajwal Shah Naperville Central B Pool C 5.0 4 14 100 2.00 200 40.00
16 Brielle Rach Auburn (Rockford) C Pool C 5.0 4 14 100 2.00 200 40.00
17 Curtis Roselle Rochester C Pool D 2.5 0 10 50 2.00 100 40.00
18 Calvin Smith Auburn (Rockford) D Pool F 5.0 1 18 100 1.95 195 39.00
19 Matthew Barry Glenwood (Chatham) C Pool F 5.0 1 16 100 1.75 175 35.00
20 Eli Moog Francis W. Parker (Chicago) B Pool A 4.5 3 11 90 1.72 155 34.44
21 Tarik Abozir Carl Sandburg (Orland Park) E Pool F 3.5 0 12 70 1.71 120 34.29
22 Billy Fitton Keith Country Day (Rockford) Pool D 5.0 0 17 100 1.70 170 34.00
23 Alaric Fulton Monticello B Pool F 4.5 0 15 90 1.67 150 33.33
24 Sanaiya Luthar Latin School of Chicago B Pool E 5.0 4 10 101 1.58 160 32.00
25 Hunter Bent Lincoln B Pool C 5.0 2 13 101 1.58 160 32.00
26 James Grove Francis W. Parker (Chicago) B Pool A 4.0 1 11 80 1.56 125 31.25
27 Ayaan Hanif Auburn (Rockford) C Pool C 5.0 1 14 100 1.55 155 31.00
28 Sebastien Roethle Auburn (Rockford) D Pool F 5.0 2 12 100 1.50 150 30.00
29 Grace Dodd Johnston City Pool B 3.0 0 9 60 1.50 90 30.00
30 Henry Im Jones College Prep (Chicago) B Pool E 5.0 2 12 101 1.49 150 30.00
31 Benjamin Aumuller Moline Pool A 5.0 3 10 100 1.45 145 29.00
32 Rohin Gopalka Naperville Central A Pool B 5.0 1 13 100 1.45 145 29.00
33 Brielle Patel Palatine B Pool F 5.0 3 10 100 1.45 145 29.00
34 Emma Wiseman Edwards County (Albion) B Pool B 5.0 2 11 100 1.40 140 28.00
35 Connor Joffe Herscher B Pool E 5.0 2 11 100 1.40 140 28.00
36 Jamison Reis Quincy B Pool A 5.0 2 11 100 1.40 140 28.00
37 Abigail Toushin Buffalo Grove C Pool D 4.0 2 8 80 1.38 110 27.50
38 Evan Sparenberg Lincoln-Way East (Frankfort) D Pool E 4.0 0 11 80 1.38 110 27.50
39 Lemuel Chan Rochester C Pool D 2.0 1 4 40 1.38 55 27.50
40 Nathan Cherian Palatine C Pool B 5.0 1 12 100 1.35 135 27.00
41 Brooks Sonethongkham Quincy C Pool B 1.5 0 4 30 1.33 40 26.67
42 Billy Panos Palatine C Pool B 5.0 2 10 100 1.30 130 26.00
43 Van Rumery Winnebago B Pool B 5.0 0 13 100 1.30 130 26.00
44 Luke Gribbins Rochester C Pool D 2.5 1 5 50 1.30 65 26.00
45 Cameron Rozek Naperville Central A Pool B 5.0 3 8 100 1.25 125 25.00
46 Emir Miranda Jr. Quincy B Pool A 5.0 1 11 100 1.25 125 25.00
47 Huan Lin Auburn (Rockford) C Pool C 5.0 1 11 100 1.25 125 25.00
48 Riley Korte Johnston City Pool B 2.0 0 5 40 1.25 50 25.00
49 Ruth Mathew Auburn (Rockford) C Pool C 5.0 0 12 100 1.20 120 24.00
50 Ethan Weiss Latin School of Chicago B Pool E 5.0 2 9 101 1.19 120 24.00
51 Gideon Heltzer Latin School of Chicago B Pool E 5.0 4 6 101 1.19 120 24.00
52 William Vignocchi Lake Forest Pool E 5.0 0 12 101 1.19 120 24.00
53 Brett Sriver Carl Sandburg (Orland Park) D Pool D 4.0 1 8 80 1.19 95 23.75
54 Colton McReynolds Johnston City Pool B 5.0 1 10 100 1.15 115 23.00
55 Vaughn Mitchell Lincoln-Way East (Frankfort) C Pool D 5.0 1 10 100 1.15 115 23.00
56 Barrett Whitfield Quincy B Pool A 5.0 1 10 100 1.15 115 23.00
57 Vander England Wheaton Academy C Pool A 4.0 0 9 80 1.13 90 22.50
58 Zoe Barnes Edwards County (Albion) B Pool B 5.0 2 8 100 1.10 110 22.00
59 Jackson Fishel Monticello B Pool F 5.0 0 11 100 1.10 110 22.00
60 Stephen Legendre Latin School of Chicago B Pool E 5.0 0 11 101 1.09 110 22.00
61 Lydia Miller Herscher B Pool E 5.0 1 9 100 1.05 105 21.00
62 Christian Mondane Herscher C Pool C 5.0 1 9 100 1.05 105 21.00
63 Martin Poor Moline Pool A 5.0 3 6 100 1.05 105 21.00
64 Hamza Hasan Naperville Central B Pool C 5.0 3 6 100 1.05 105 21.00
65 Carolyn Dilbeck Winnebago B Pool B 5.0 1 9 100 1.05 105 21.00
66 Rani Alhayek Carl Sandburg (Orland Park) D Pool D 4.0 2 5 80 1.00 80 20.00
67 Annabel Wehrle Charleston Pool A 5.0 1 8 100 0.95 95 19.00
68 Nick Butchee Granite City B Pool C 5.0 1 8 100 0.95 95 19.00
69 Jeffrey Mathew Auburn (Rockford) D Pool F 5.0 1 8 100 0.95 95 19.00
70 Jackson Ballard Latin School of Chicago B Pool E 5.0 1 8 101 0.94 95 19.00
71 Isabel Roseth Jones College Prep (Chicago) B Pool E 5.0 3 5 101 0.94 95 19.00
72 Ryan Fish Keith Country Day (Rockford) Pool D 5.0 2 6 100 0.90 90 18.00
73 Mikayla Hicks Lincoln-Way East (Frankfort) C Pool D 5.0 0 9 100 0.90 90 18.00
74 Ryan Kurrie Palatine B Pool F 5.0 0 9 100 0.90 90 18.00
75 Zeeshan Uddin Palatine C Pool B 5.0 2 6 100 0.90 90 18.00
76 Waverly O'Malley Carl Sandburg (Orland Park) D Pool D 5.0 2 6 100 0.90 90 18.00
77 Reece Zonts Elgin Academy B Pool C 5.0 2 6 101 0.89 90 18.00
78 Phoenix Werner Granite City B Pool C 5.0 1 7 100 0.85 85 17.00
79 Gavin Pelsor Palatine B Pool F 5.0 1 7 100 0.85 85 17.00
80 Ethan Farkas Francis W. Parker (Chicago) B Pool A 3.0 0 5 60 0.83 50 16.67
81 Tyler Krause Illinois Valley Central (Chillicothe) B Pool D 3.0 0 5 60 0.83 50 16.67
82 Karanvir Saini Buffalo Grove C Pool D 4.0 1 5 80 0.81 65 16.25
83 Matthew He Mahomet-Seymour B Pool E 5.0 0 8 100 0.80 80 16.15
84 Uma Patel Palatine B Pool F 5.0 0 8 100 0.80 80 16.00
85 Cole Niall Winnebago B Pool B 5.0 0 8 100 0.80 80 16.00
86 Carson Blaney Rochester C Pool D 2.5 0 4 50 0.80 40 16.00
87 Gabe VanSlambrouck Lincoln B Pool C 5.0 0 8 101 0.79 80 16.00
88 Elizabeth Hoppenrath Lincoln-Way East (Frankfort) E Pool F 4.5 0 7 90 0.78 70 15.56
89 Braden Galbert Lincoln-Way East (Frankfort) E Pool F 4.5 0 7 90 0.78 70 15.56
90 Kathryn Smiley Wheaton Academy C Pool A 4.0 2 3 79 0.76 60 15.19
91 Keegan Pogue Mahomet-Seymour B Pool E 5.0 1 6 100 0.75 75 15.14
92 MaryEtta Brigham Palatine C Pool B 5.0 1 6 100 0.75 75 15.00
93 Davis Aschemann Quincy C Pool B 5.0 1 6 100 0.75 75 15.00
94 Kelton German Monticello B Pool F 4.0 2 3 80 0.75 60 15.00
95 Abigail Leyden Jones College Prep (Chicago) B Pool E 5.0 1 6 101 0.74 75 15.00
96 Quinn Connolly Granite City C Pool A 5.0 0 7 100 0.70 70 14.00
97 Nathan Webster Lincoln-Way East (Frankfort) C Pool D 5.0 0 7 100 0.70 70 14.00
98 Neil Ganguly Naperville Central B Pool C 5.0 2 4 100 0.70 70 14.00
99 Dylan Moon Palatine B Pool F 5.0 0 7 100 0.70 70 14.00
100 Gavin Radkins Quincy C Pool B 5.0 0 7 100 0.70 70 14.00
101 Mark McDonald Rochester C Pool D 2.5 1 2 50 0.70 35 14.00
102 Avery Jones Lincoln-Way East (Frankfort) E Pool F 4.5 0 6 90 0.67 60 13.33
103 Joseph Geovanes Carl Sandburg (Orland Park) D Pool D 4.5 2 3 90 0.67 60 13.33
104 Stephen Starasta Lincoln B Pool C 3.0 0 4 61 0.66 40 13.23
105 Logan Light Granite City B Pool C 5.0 1 5 100 0.65 65 13.00
106 Hannah Woolard Johnston City Pool B 5.0 1 5 100 0.65 65 13.00
107 Mason Rummery Carl Sandburg (Orland Park) E Pool F 3.5 1 3 70 0.64 45 12.86
108 John Carlson Keith Country Day (Rockford) Pool D 2.0 1 1 40 0.63 25 12.50
109 Lexi Kunz Granite City B Pool C 5.0 2 3 100 0.60 60 12.00
110 Jaret Holt Herscher C Pool C 5.0 0 6 100 0.60 60 12.00
111 Katie Frese Herscher C Pool C 5.0 0 6 100 0.60 60 12.00
112 Brock Berg Herscher C Pool C 5.0 0 6 100 0.60 60 12.00
113 Harry Lowitz Francis W. Parker (Chicago) B Pool A 3.5 0 4 70 0.57 40 11.43
114 Josie Bundy Carl Sandburg (Orland Park) E Pool F 3.5 0 4 70 0.57 40 11.43
115 Sohum Desai Lincoln-Way East (Frankfort) D Pool E 4.5 0 5 90 0.56 50 11.11
116 Liyat Zekarias Lincoln-Way East (Frankfort) D Pool E 4.5 0 5 90 0.56 50 11.11
117 Ahmad Hamad Auburn (Rockford) D Pool F 5.0 1 4 100 0.55 55 11.00
118 Sophia Evanoff Jones College Prep (Chicago) B Pool E 5.0 1 4 101 0.54 55 11.00
119 Sydney Choat Granite City B Pool C 5.0 0 5 100 0.50 50 10.00
120 Nathan Ferin Lincoln-Way East (Frankfort) C Pool D 5.0 0 5 100 0.50 50 10.00
121 Suryanshu Bhadur Palatine C Pool B 5.0 0 5 100 0.50 50 10.00
122 Lukas Nightingale Lincoln-Way East (Frankfort) E Pool F 4.0 0 4 80 0.50 40 10.00
123 Mairead Zuver Rochester C Pool D 2.5 1 1 50 0.50 25 10.00
124 Ubaydah Mahmood Glenwood (Chatham) C Pool F 1.5 1 0 30 0.50 15 10.00
125 Emily Ripley Granite City C Pool A 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
126 Javier Osorio Granite City C Pool A 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
127 Jacob Grimm Lincoln-Way East (Frankfort) C Pool D 5.0 1 3 100 0.45 45 9.00
128 Alex Padilla Illinois Valley Central (Chillicothe) B Pool D 4.5 0 4 90 0.44 40 8.89
129 Isabel Kelsh Wheaton Academy C Pool A 4.5 0 4 90 0.44 40 8.89
130 Sophia Giampaolo Lincoln-Way East (Frankfort) D Pool E 4.0 1 2 80 0.44 35 8.75
131 Aidan Weinberg Francis W. Parker (Chicago) B Pool A 3.5 0 3 70 0.43 30 8.57
132 Gavin Davis Glenwood (Chatham) C Pool F 3.0 1 1 60 0.42 25 8.33
133 Kaitlin Palinski Herscher B Pool E 5.0 0 4 100 0.40 40 8.00
134 Samuel Schwartz Moline Pool A 5.0 0 4 100 0.40 40 8.00
135 Michaela Moulton Johnston City Pool B 2.5 0 2 50 0.40 20 8.00
136 Wil Kerwin Rochester C Pool D 2.5 0 2 50 0.40 20 8.00
137 Vishwa Veeramaachaneni Glenwood (Chatham) C Pool F 4.0 0 3 80 0.38 30 7.50
138 Kin Frizzell Lincoln B Pool C 2.0 1 0 40 0.38 15 7.59
139 Isabella Agnello Wheaton Academy C Pool A 4.0 0 3 81 0.37 30 7.41
140 Jonathan Callahan Granite City C Pool A 5.0 1 2 100 0.35 35 7.00
141 Manola Soudavanh Quincy C Pool B 5.0 1 2 100 0.35 35 7.00
142 Colt Kitner Lincoln B Pool C 4.5 0 3 90 0.33 30 6.70
143 Kyle Feitler Francis W. Parker (Chicago) B Pool A 3.0 0 2 60 0.33 20 6.67
144 Hadley Slawson Keith Country Day (Rockford) Pool D 3.0 0 2 60 0.33 20 6.67
145 Ally Bishop Edwards County (Albion) B Pool B 5.0 0 3 100 0.30 30 6.00
146 Molly Swardstrom Edwards County (Albion) B Pool B 5.0 0 3 100 0.30 30 6.00
147 Alex Sept Elgin Academy B Pool C 5.0 0 3 101 0.30 30 6.00
148 Isaiah Ashcraft Granite City C Pool A 5.0 0 3 100 0.30 30 6.00
149 Dillan Rinehart Winnebago B Pool B 5.0 0 3 100 0.30 30 6.00
150 Ava Yee Francis W. Parker (Chicago) B Pool A 3.5 0 2 70 0.29 20 5.71
151 Gavin Twomey Carl Sandburg (Orland Park) E Pool F 3.5 0 2 70 0.29 20 5.71
152 Benjamin Wang Naperville Central A Pool B 5.0 1 1 100 0.25 25 5.00
153 Grace Palmer Lincoln-Way East (Frankfort) D Pool E 4.0 0 2 80 0.25 20 5.00
154 Nathanael Santi Wheaton Academy C Pool A 4.0 0 2 80 0.25 20 5.00
155 Lilly Huang Glenwood (Chatham) C Pool F 2.0 0 1 40 0.25 10 5.00
156 Aditya Bhati Buffalo Grove C Pool D 4.5 0 2 90 0.22 20 4.44
157 Morgan Grant Illinois Valley Central (Chillicothe) B Pool D 4.5 0 2 90 0.22 20 4.44
158 Pooja Ghanekar Quincy C Pool B 4.5 0 2 90 0.22 20 4.44
159 Louis Raich Lake Forest Pool E 5.0 0 2 101 0.20 20 4.00
160 Gavin Abernathy Johnston City Pool B 2.5 0 1 50 0.20 10 4.00
161 Abby Stalets Rochester C Pool D 2.5 0 1 50 0.20 10 4.00
162 Suna Tabag Rochester C Pool D 2.5 0 1 50 0.20 10 4.00
163 Collin Steele Rochester C Pool D 2.5 0 1 50 0.20 10 4.00
164 Safiya Orty Carl Sandburg (Orland Park) D Pool D 3.0 0 1 60 0.17 10 3.33
165 Charlotte Maher Winnebago B Pool B 5.0 1 0 100 0.15 15 3.00
166 Matthew Glumac Mahomet-Seymour B Pool E 3.5 0 1 70 0.14 10 2.88
167 Dylan Brown Monticello B Pool F 3.5 0 1 70 0.14 10 2.86
168 Joe Van Hoy Buffalo Grove C Pool D 4.0 0 1 80 0.13 10 2.50
169 Ryan Wang Charleston Pool A 4.0 0 1 80 0.13 10 2.50
170 Luke Taylor Illinois Valley Central (Chillicothe) B Pool D 4.0 0 1 80 0.13 10 2.50
171 Gabe Panner Lincoln-Way East (Frankfort) D Pool E 4.0 0 1 80 0.13 10 2.50
172 Janie Clifton Lincoln-Way East (Frankfort) E Pool F 4.0 0 1 80 0.13 10 2.50
173 Sheza Shaikh Carl Sandburg (Orland Park) E Pool F 4.0 0 1 80 0.13 10 2.50
174 Nangba Konyak Keith Country Day (Rockford) Pool D 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
175 Faith Fierge Quincy B Pool A 5.0 0 1 100 0.10 10 2.00
176 Judah Henson Edwards County (Albion) B Pool B 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
177 Ryan Knight Elgin Academy B Pool C 5.0 0 0 101 0.00 0 0.00
178 Kaylee Ensrud Herscher B Pool E 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
179 Alex Wandrey Moline Pool A 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
180 Elaina Smith Quincy B Pool A 5.0 0 0 100 0.00 0 0.00
181 Marcie Baron Illinois Valley Central (Chillicothe) B Pool D 4.5 0 0 90 0.00 0 0.00
182 Patrick Morris Wheaton Academy C Pool A 4.5 0 0 90 0.00 0 0.00
183 Ashlin Monish Buffalo Grove C Pool D 4.0 0 0 80 0.00 0 0.00
184 Hannah Colwell Illinois Valley Central (Chillicothe) B Pool D 4.0 0 0 80 0.00 0 0.00
185 Ben Glumac Mahomet-Seymour B Pool E 4.0 0 0 80 0.00 0 0.00
186 Emmie German Monticello B Pool F 4.0 0 0 80 0.00 0 0.00
187 Reagan Pyatt Monticello B Pool F 4.0 0 0 80 0.00 0 0.00
188 Grace Vaughn Quincy C Pool B 4.0 0 0 80 0.00 0 0.00
189 Katie Kerlin Lincoln-Way East (Frankfort) E Pool F 3.5 0 0 70 0.00 0 0.00
190 Igor Cieply Carl Sandburg (Orland Park) E Pool F 3.5 0 0 70 0.00 0 0.00
191 Gracelyn Keith Lincoln B Pool C 3.0 0 0 61 0.00 0 0.00
192 Logan Pumfrey Lincoln B Pool C 2.5 0 0 51 0.00 0 0.00
193 Vincent Sambor Mahomet-Seymour B Pool E 2.5 0 0 50 0.00 0 0.00
194 Cheyenne Wadley Johnston City Pool B 2.0 0 0 40 0.00 0 0.00
195 Krishna Hanumatha Glenwood (Chatham) C Pool F 1.5 0 0 30 0.00 0 0.00
196 Braydon Edwards Charleston Pool A 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
197 Jake Reeley Charleston Pool A 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
198 Jude Beers Johnston City Pool B 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
199 Lucas Mays Johnston City Pool B 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
200 Audreyanna Phillips Johnston City Pool B 1.0 0 0 20 0.00 0 0.00
201 Preston Koontz Rochester C Pool D 0.5 0 0 10 0.00 0 0.00
Made with YellowFruit 🍌