Page 1 of 1

Georgia State Champions

Posted: Sun Mar 20, 2005 10:13 pm
by JHauck
Georgia held the State Championships in Macon this weekend. Heritage (Conyers, Georgia) won the 4A Championship by defeating Woodward Academy 280 - 130. Stockbridge finished 3rd and Central Macon finished 4th.

I'm not sure about the other classifications but I believe that in 5A Walton beat Brookwood on a tie breaker (those are two incredible teams) and Athens Academy won in one of the other divisions (AA?).

If anyone has more complete information please post.

Posted: Mon Mar 21, 2005 7:06 pm
by stasa
In 5A Chattahoochee placed third and Milton placed fourth.

I would bet much money that Central Macon won 3A.

Posted: Mon Mar 21, 2005 7:19 pm
by JHauck
Central Macon moved up to 4A this year. They finished fourth (Woodward beat them in the semis and Stockbridge beat them to finish 3rd).

GATA Varsity results

Posted: Mon Apr 18, 2005 7:34 am
by jeffburns1
Sorry, the results are a little late.

2005 Varsity State Championship Tournament Results and Awards

Class A

1st Place: Athens Academy
2nd Place: Savannah Country Day
3rd Place: Brookstone
4th Place: Galloway

Sportsmanship Trophy: Ware Magnet

All-State Players: Charles Byrd (SCD); Lawrence Li (Athens Academy);
Lisa Sapp (Hebron Christian Academy); Paul Siegal (Galloway)

Coach of the Year: Jessica Hunt (Athens Academy)

Region Winners: TBA


Class AA

1st Place: GACS
2nd Place: Paideia
3rd Place: Vidalia
4th Place: Lamar

Sportsmanship Trophy: Swainsboro

All-State Players: Zack Mayer (Paideia); Kelly McKinney (GACS);
Nathan Warnock (Bleckley County); Anna Wilson (Lamar County)

Coach of the Year: Scott Turner (Lamar County)

Region Winners: TBA


Class AAA

1st Place: Westminster
2nd Place: Northeast Macon
3rd Place: Dunwoody
4th Place: Davidson & Druid Hills (Tie)

Sportsmanship Trophy: Southwest Macon

All-State Players: Susan Davis (Davidson); Jalon Gordon (Northeast Macon);
Tyler Hale (Blessed Trinity); Daniella Nahmias (Druid Hills)

Coach of the Year: Elizabeth Ricks (Northeast Macon)

Region Winners: TBA


Class AAAA

1st Place: Heritage
2nd Place: Woodward Academy
3rd Place: Stockbridge
4th Place: Central Macon

Sportsmanship Trophy: Stockbridge

All State Players: Steven Etheridge (Heritage); Samir Gupta (Central Macon);
Vikram Madan (Woodward Academy); David Musselwhite (Central Macon)

Coach of the Year: Al Grindon (Marist)

Region Winners: TBA


Class AAAAA

1st Place: Walton
2nd Place: Brookwood
3rd Place: Chattahoochee
4th Place: Milton

Sportsmanship Trophy: Central Gwinnett

All-State Players: Tom Devlin (Brookwood); Bobby Gibbs (Walton);
Nick Rolader (Brookwood); David Zhang (Walton)

Coach of the Year: Jeanette Martin (Walton)

Region Winners: TBA